Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Okula yeni başlayanlar icin iyi bir başlangıcın sırrı 9 onemli tuyodan geciyor!

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Malum okul sezonu geldi cattı! Ebeveynlerin cocukların iyi bir eğitim sezonuna başarılı ve hevesli bir şekilde başlamaları icin Memorial Şişli Hastanesi Cocuk-Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Leyla Alkaş, yeni eğitim donemine iyi bir başlangıc icin ailelere onerilerde bulundu. Başarı dolu bir eğitim oğretim yılı icin cocuğunuzu yonlendirebileceğiniz en iyi etkili oneriler icin haberin devamına goz atabilirsiniz! İşte okul sezonuna iyi bir başlangıc yapmak icin 9 onemli tuyo!
Cocuklu ailelerin gundemi yaz tatilinden okul hayatına donuyor. Okulların acılma surecinde okula kayıt ve kıyafet-kırtasiye alışverişi telaşında olan ailelerin akıllarındaki en onemli konu yine cocukların başarılı bir eğitim donemi gecirmesi oluyor.
“Uyumadan 5 sayfa daha kitap oku” gibi cumleler cocuğun motivasyonunu duşuruyor
Yaz tatilinin son gunlerinde ev gundeminin temel maddesi okul konuları olur. Anne ve baba, odevleri, testlerin yapılıp yapılmadığını, gerekli ozetlerin cıkarılıp cıkarılmadığını yakın takibe alır. Ustelik bu konular henuz okul başlamadan cocuklara sık sık hatırlatılır. Tum bunların cocuklar uzerinde ciddi bir baskı oluşturduğu unutulmamalı ve şu cumleleri kurmaktan mumkun olduğu kadar kacınılmalıdır:
"Kahvaltıdan sonra hani derse oturacaktın?”
“Uyumadan once bari 5 sayfa daha okusaydın”
“Oku cocuğum, hadi ama yetişmeyecek bak goreceksin”
Cocuklar Ev Odevi Yaparken Goz Onunde Bulundurması Gereken Kurallar!
Okul başarısının yuksek olmasında gunluk ders programının tekrarı ve odevlerin duzenli yapılması şuphesiz onemlidir. Ancak uzun bir yaz tatili doneminden sonra cocuk icin eğlenceden ve oyundan kopmak hic kolay olmayacaktır. Bu nedenle cocukların masa başına oturup calışması icin aile desteğine ihtiyac olabilir. Cocuğa ev odevinde destek olmak ancak tum ayrıntılara asla mudahale etmemek gerekir. İşte cocuklarda ev odevi yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar:
-Cocukla gunun hangi saati hangi odevin yapılacağı programlanmalıdır.
Misafirin az olduğu, oğlen guneşinde eve kapanıldığı sakin saatler tercih edilmelidir.
-Diğer cocukların da (kardeş, komşu ve kuzenler) aynı saatte odev yapması iyi olur.
-Cocuğun odev yaptığı saatlerde evdeki yetişkinin de kitap, dergi okumak gibi sakin bir etkinlik yapması uygundur.
-Odevin her anına mudahale etmek cocuğun yaratıcılığını bitireceği icin kacınılmalıdır.
-Odev yaratıcı ve kişisel deneyimler uzerine olursa hem eğlenceli hem de renkli olacaktır. Orneğin tatilde ilk kez gorduğu bir beldeyi anlatması, gittiği memleketinin doğasını, orada yetişen urunleri, yerel malzemeleri tanıtması guzel olacaktır.
-Cocuklardan deneyimlerini yazması istenebilir. Gittiği muzenin giriş-cıkış saati, ulaşım bilgileri, ilginc eserleri hikaye etmesi, efsaneleri yazması kompozisyon yeteneğini artıracaktır.
-Hayvan, bitki yetiştirmek, cocuk oynatmak, bunları yaparken ki deneyimleri paylaşılabilir. Yeni oğrendiği yuzme, atlama, dalma, tırmanma, enstruman calma, yeni bir dil, yeni bir alfabe, yelken kursu gibi bir etkinlikten bahsetmesi diğer cocukları da motive edecektir. Ozellikle etkinlik sırasındaki hisleri; korkusu, heyecanı, zorlanması, sıkılması, utanması, vaz gecmeyi duşunmesi, cesaret toplamak icin yaptıkları, bireysel deneyimlerini samimi olarak dile getirmesi kendini ifade etmesini geliştirecektir.
-Deneyimlerini belgesel gibi videoya almak, fotoğraflamak, hikayelendirmek, tatmaları icin yiyecekleri sınıfa getirmek ve hep beraber paylaşıp, oğretmek, okulun ilk haftasını bunlarla gecirmek faydalı olacaktır.