Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mezunlar ve Öğrenciler Mimar Sinan GSÜ Sinema-TV Merkezi’yle İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı

Abanoz

Member
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema TV – Merkezi’nde rektörün yönetimi üzerine alması sonrasında yaşanan kaygı verici olaylar sürüyor ve Türkiye’nin en önemli film arşivinin geleceği belirsizliğini koruyor.

Türkiye’nin en önemli görüntü arşivlerinden biri olan Mimar Sinan GSÜ Sinema-TV Merkezi’yle ilgili kaygı verici gelişmeler sürüyor. 4 Ekim 2019 tarihinde merkeze gönderilen bir yazıyla üniversitenin atanmış rektörü Handan İnci Elçi’nin yönetimi devralması sonrasında öğrenciler ve mezunlar tarafından bir bildiri yayınlanmış, olay medyada da yankı bulmuştu.
Edinilen bilgilere göre akademik yılın açılışı ertesinde Rektör Handan İnci Elçi ve MSGSÜ Sinema Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Alev İdrisoğlu’nun da dahil olduğu öğretim kadrosu bir toplantıda biraraya geldi, ancak Handan İnci Elçi’nin Sinema-TV Merkezi hususunda geri adım atmaması ve okulu yeni bir zihniyetle yönetme iddiası karşısında merkezin yönetim kurulunda istifaların yaşandığı öğrenildi.
Bilindiği üzere Mimar Sinan Sinema-TV Merkezi sadece önemli bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda Türkiye Film Arşivi ve Dijital Restorasyon Merkezi olarak da hizmet veriyor. Bu bağlamda, FIAF (International Federation of Film Archives) kapsamında ve onun kriterlerine uygun olarak, düzenli raporlamalarla yürüyen bir arşivin bakımına yönelik, Türkiye Sineması arşivinin emin ellerde olmadığına yönelik büyük kaygılar oluştu.
[h=3]Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Merkezi Öğrencileri Yeni Bir Bildiri Yayınladı[/h]Son gelişmelerin ışığında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-TV Bölümü Öğrencileri, Mezunları ve Mensupları imzasıyla yeni bir bildiri daha yayınlandı. Aşağıda bu bildirinin tamamını okuyabilirsiniz.
MSGSU-Bildiri.jpg