Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çikolatalı Balkabaklı Kurabiye

EvHanımı

Member
[h=2]Çikolatalı Balkabaklı Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler[/h]
  • 2 su bardağı un
  • 1 su bardağı balkabağı püresi (2 kareden 1 su bardağı çıkıyor)
  • 1, 5 su bardağı şeker
  • 1/2 (yarım) su bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • 1, 5 tatlı kaşığı toz tarçın
  • 1/2 (yarım) tatlı kaşığı toz zencefil
  • 2 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı karbonat
  • 1/2 (yarım) tatlı kaşığı tuz
  • 1 su bardağı içine koymak için parça bitter çikolata
  • Üzerlerine koymak için parçalanmış sütlü çikolata (dilediğiniz kadar)
[h=2]Çikolatalı Balkabaklı Kurabiye Tarifi Yapılışı[/h]
  1. Bir kabın içerisinde şeker, balkabağı yumurta, sıvı yağ vanilyayı ilave edip homojen olana kadar çırpalım.
  2. Başka bir kabın içerisinde un, zencefil, kabartma tozu, tarçın, tuz, karbonat ve çikolataları karıştıralım
  3. 3. Çırptığımız karışıma ekleyelim ve kısa bir sure karıtıralım hamur cıvık olmalı
  4. Hamurumuzu hazırlayıp buzdolabında 3 saat yada buzukta 1 saat bekletelim
  5. Bir kaşık yardımıyla soğuyan hamurlardan fırın tepsisine dizelim. Çok aralıklı olmasına dikkat edelim yoksa yayılıp birbirlerine yapışıyorlar. Ben 3 tane yanyana yani bir tepsiye 9 adet koyuyorum.
  6. 6. 180 derecede ısıtılmış fırında alt üst yanacak şekilde yaklaşık 10-13 dakika pişirin. Ben 10 dakikada çıkarıyorum. Fırınımda bir kere 12 dakika tuttum fazla geldi. Siz kendi fırınınıza göre ayarlayın ama lütfen fazla pişirmeyin bekledikçe sertleşecek
  7. 7. Fırından çıkarınca sütlü çikolataları üzerlerine hızlıca koyun sıcağıyla onlarda üzerinde hafif eriyorlar ve lezzet patlaması yaratıyorlar
  8. AFİYET OLSUN.