Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Apple'a App Store isyanı buyuyor

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
apple-a-app-store-isyani-buyuyor.jpg

Apple'dan App Store ucretlerini duşurmesini isteyenlerin sayısı her gecen gun artıyor. Fortnite yayımcısı Epic Games'in Apple'a karşı gectiğimiz hafta actığı davada Apple'ın geliştiricilerden aldığı %30'un uzerinde App Store vergisinden şikayetci olmasının ardından New York Times, Washington Post ve ViacomCBS gibi yayımcıları temsil eden ticaret kuruluşu Digital Content Next de %30'luk ucretin %15'e duşurulmesini istedi.
Epic'in %30'luk ucreti reddederek Fortnite uygulaması uzerinde bir "direk olarak Epic'e odeme sistemi" oluşturması sebebiyle oyunun App Store ve Google Play mağazalarından "kovulmasının" ardından, Digital Content Next'in isteği aslında Amazon'dan ilham almıştı. Temmuz ayının sonlarında ABD Kongresinde duzenlenen, Facebook, Amazon, Apple ve Google'ın ana firması Alphabet'in CEO'larını da iceren anti-tekel goruşmesi sırasında Apple'ın Amazon'dan Prime Video icin App Store gelirinin standart %30'luk kısmı yerine sadece %15'ini aldığı ortaya cıkmıştı.
Bu da Digital Content Next'in CEO'su Jason Kint'in Apple CEO'su Tim Cook'a acık bir mektup yazmasıyla sonuclandı.
Gonderilen bu mektupta ust kalite dijital icerik firmaları olan muşterilerinin, Amazon'un Amazon Prime Video uygulaması icin uygulanan ucretlendirme duzenine dahil olması icin hangi şartları karşılamaları gerektiği soruldu. Bu soru, Apple CEO'su Tim Cook'un "şartları karşılayan herkes icin" bu anlaşmanın mumkun olduğunu soylemesini referans alıyor.
Apple'ın %30'luk ucreti, bir iPhone veya iPad uygulaması aracılığıyla satılan her uc gazete uyeliğinin birinin gelirinin neredeyse tamamen teknoloji devine verilmesi anlamına geliyor.
DCN, gectiğimiz gunlerde yaptığı acıklamada Apple'ın "pazarlık edilemez şartlarının" uzun bir suredir sorun olduğunu belirtirken, bu ucretin geliştiriciler icin uygulama gelirini duşururken, tuketiciler icin de fiyatların yukselmesine sebep olduğunun altını cizdi.
Grup, Apple'ın App Store policelerini eleştiren pek cok isme katılan sadece en son kuruluş. Gectiğimiz yıl Spotify da Apple'ın geliştiricilerden aldığı ucretin kendi uygulamaları icin – bu durumda Apple Music – buyuk bir rekabet avantajı verdiğini soylemişti. Daha sonra Haziran ayında da Avrupa Birliği Apple'ın App Store calışmalarını incelemeye almıştı. Epic Games'in Apple'a karşı rekabetcilik karşıtı olarak gorduğu uygulamaları geri cekmesi icin actığı dava da, firmanın App Store'u hakkındaki eleştirilerin ve tartışmaların bir kez daha canlanmasına sebep oldu.
Apple henuz konu hakkında yeni bir yorum yapmış değil ancak firma, daha once yapılan eleştirilere bu firmaların platform uzerindeki başarısını gostererek yanıt vermişti. Apple'ın Mart ayında yaptığı bir acıklamada da "App Store ekosistemi olmadan Spotify bugun olduğu yerde olamazdı" cumlesi kurulmuştu. Spotify da Amazon gibi %15'lik vergi oduyor.
Digital Content Next, Times, Post ve ViacomCBS'in dışında da duzinelerce one cıkan yayımcıyı temsil ediyor. Diğer uyelerinin arasında Disney, BBC, ESPN, Fox News, Economist, New Yorker yayımcısı Conde Nast, The Guardian ve NPR gibi devasa isimler de bulunuyor.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur