Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anne-baba-çocuk iletişimini geliştirmenin yolları nelerdir?

Melek

Member
[FONT=&quot]Çocuğunuzun hayatında var olun[/FONT]

• Çocuğunuzun konuşmaya en meyilli olduğu anları – örneğin yattığında, yemekten önce ya da arabada gibi – fark edin ve onun için müsait olun.
  • Sohbet başlatın ve öncelikle kendinize dair bir şey anlatın; böylece o da anlatmaya meyilli olacaktır.
  • Onun hayatında neler olduğunu merak ettiğinizi bilmelerini sağlayın ama ısrarcı olmayın.
  • Her hafta her çocuğunuzla baş başa yapacağınız aktivitelere zaman ayırın; bu günlerde ve saatlerde başka programlar yapmaktan kaçının.Ve mümkünse bu özel zamanda telefon ya da bilgisayar gibi aletler kullanmaktan kaçının.
  • Çocuklarınızın ilgi alanlarını – en sevdiği müzik türü ya da aktiviteler gibi – öğrenin ve bunlara karşı ilgi gösterin.
  • Sohbetlere soru ile başlamaktansa öncelikle konu hakkında ne düşündüğünüzü paylaşmakla başlayın.
[FONT=&quot] [/FONT]
[h=3]Çocuklarınızın onları dinlediğinizi bilmelerini sağlayın[/h]
  • Çocuğunuz endişeleri hakkında konuşmaya başladığında, ne yapıyorsanız bırakın ve dinleyin.
  • Müdahale etmeden söylediklerine karşı ilgili olduğunuzu ifade edin.
  • Duyması güç olsa da çocuğunuzun bakış açısını da dinleyin.
  • Tepki vermeden önce anlatmak istediklerini bitirmelerine izin verin.
  • Doğru bir şekilde anladığınızdan emin olmak adına duyduklarınızı tekrarlayın.
  • Hemen tavsiye vermeye ya da sıkıntı ney ise onun için çözmeye çalışmayın, sorular sorarak kendi çözüm yolunu bulmasına vesile olun.
[h=3]İçsel tepkilerinizi kontrol etmeyi öğrenin...[/h]
  • Sert tepkilerinizi yumuşatın; kızgın ya da savunmacı göründüğünüzde, çocuklar geri çekilirler.
  • Çocuğunuzun fikirlerini değersizleştirmeden, kendi düşüncelerinizi ifade edin; anlaşmazlığa düşmenin normal olduğunu kabul edin.
  • Kimin haklı olduğu konusunda tartışmaya direnin. Bunu yerine “Bana katılmadığını biliyorum; ama benim düşüncem de şu.” diye söze başlayın.
  • Konuşmanız sırasında kendinize değil, çocuğunuzun duygularına odaklanın.
[FONT=&quot] [/FONT]
[h=3]Unutmayın:[/h]
  • Çocuklarınıza, sohbet sırasında sizden ne istediklerini ya da neye ihtiyaç duyduklarını sorun – tavsiye mi, yalnızca dinleme mi ya da bir sorunu çözmeye yardım etmeniz mi?
  • Çocuklar, taklit ederek öğrenirler. Çoğunlukla öfkeyle başa çıkma, sorunları çözme ya da derin duygularla baş etmek konularında sizi örnek alırlar.
  • Çocuklarınızla konuşun – nutuk atmayın, eleştirmeyin, tehdit etmeyin ya da incitici şeyler söylemeyin.
  • Çocuklar, kendi seçimlerinden öğrenirler. Sonuçları tehlikeli olmadığı sürece, devreye girme ihtiyacı duymayın.
  • Unutmayın ki çocuğunuz, sıkıntısının bir bölümünden bahsederek sizi test etmeye kalkabilir.
  • Söylediklerini dikkatlice dinleyin, konuşmaları için teşvik edin ve bu şekilde hikâyenin geri kalanını anlatmalarını sağlayın.