Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yorgunluğunuzun nedeni maruz kaldığınız toksinler olabilir

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Ozellikle kış aylarında yaşadığımız yorgunluk hissinin bircok sebebinin olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle vitamin eksikliğinden kaynaklandığını duşunsek de, aslında dış etkenlere bağlı maruz kaldığımız toksinler de yorgunluğa neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Tamcı, GDO'lu besinlerden uzak durulması gerektiğini soylerken, yemek pişirilen ve saklanan gereclere karşı da uyardı.
yorgunlugunuzun-nedeni-maruz-kaldiginiz-toksinler-olabilir-5e88c12608a75.png

[h=4]Vucut toksinleri atamıyor[/h] Medical Park İzmir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Sedef Tamcı, son zamanlarda kendilerini surekli yorgun, uykusuz ve depresif hisseden kişilerin, otoimmun hastalığı da varsa bunun nedenlerinden birinin dışarıdan maruz kalınan toksinler olabileceğini soyledi. Tamcı, "Toksinler vucutta karaciğer aracılığıyla detoksifikasyon ile vucuttan atılır. Ancak metabolizmadaki bozulmalar, vitamin-mineral yetersizlikleri, alerjen gıdaların tuketilmesi, bağırsak florasında bozulmalar, bağırsak gecirgenliği gibi faktorler, detoksifikasyon metabolizmasında bozulmalara neden olur. Ozellikle son yıllarda ciddi anlamda artış gosteren otoimmun hastalıklarda dış toksinlerin etkisi yuksek. Sebze ve meyvelerde kullanılan tarım ilacları, GDO iceren besinler oldukca toksin icermektedir. Ozellikle temizlikte cok fazla kullandığımız kimyasallar, plastikler, ağır metaller, yuksek ısıda pişirilen yemekler ve pişirmede kullanılan teflon, aluminyum kaplardan aldığımız toksinler otoimmun hastalıklara yakalanmamıza neden oluyor” dedi.
yorgunlugunuzun-nedeni-maruz-kaldiginiz-toksinler-olabilir-5e88c129a9d05.jpg

[h=4]Teflon, granit, aluminyum kaplara dikkat[/h] Yemek pişirmede teflon, granit, aluminyum kaplarının kullanılmaması gerektiğini belirten Tamcı, "Yemek pişirirken celik tencere ve tavalar tercih edilmeli, fırında ise cam kaplar tercih edilmelidir. Yiyecekler asla aluminyum folyoyla pişirilmemelidir ve gıdaya temas etmemelidir. Plastik saklama kaplarının kullanımı sınırlandırılmalıdır. Ozellikle sıcak yemekler kesinlikle plastik kaplara konulmamalıdır. Su alırken cam şişe olanları tercih edilmelidir. Plastik şişe kullanımı minimuma duşurulmelidir” şeklinde konuştu.
yorgunlugunuzun-nedeni-maruz-kaldiginiz-toksinler-olabilir-5e88c12c268f8.jpg

[h=4]GDO'lu gıdalardan uzak durulmalı[/h] GDO icermeyen, tarım ilacı kullanılmadan doğal tarımla yetiştirilen besinlerin tercih edilmesi konusunda uyaran Tamcı, "Sebze ve meyvelerin cok iyi bir şekilde yıkamaya ozen gostermeliyiz. Sebzeleri sadece suda yıkamak ya da sirkede bekletmek uzerindeki tarım ilacı kalıntılarını maalesef gidermez. Sebzelerin yıkama suyuna 1 cay kaşığı karbonat koymak tarım ilacı kalıntılarını gidermeye yardımcı olur. Yiyeceklerin yuksek ısıda pişirilmemesine dikkat edilmelidir. Ozellikle tavalarda yuksek ısıda pişirilen etlerde kanserojen bileşikler olan Heterosiklik Aminler (HCA) ve Polisiklik Aromatik Hidrokarbonlar (PAH) oluşmasına neden olur. Bu yuzden kısık ateşte pişirmeye ozen gosterilmelidir. Ayrıca sebzelerin cok uzun sureli pişirilmesi vitamin kaybına yol acar” ifadelerini kullandı.
yorgunlugunuzun-nedeni-maruz-kaldiginiz-toksinler-olabilir-5e88c133c12c2.jpg

[h=4]Toksinlerden kurtulmanın yolları[/h] Toksinlerin vucudumuzdan atılımını desteklemek icin tavsiyeler veren Tamcı, son olarak şunları soyledi: "Ozellikle ciğ olarak gunde en az 5 porsiyon mevsim sebzeleri yemeye ozen gostermeliyiz. Rengarenk sebzelerle hazırladığınız sebze sularını gunluk rutininize eklemek cok faydalı olacaktır. Ayrıca posa alımının artmasıyla sindirim sisteminizi de desteklemiş olacaksınız. Yeterli su icmek cok onemlidir. İhtiyacımız olan su miktarı kilo başına hesaplanır ancak ortalama olarak kadınların gunde en az 2 ila 2,5 litre; erkeklerin ise en az 2,5 ila 3 litre su tuketmesi onerilir. Kırmızı sebze ve meyvelerin antioksidan iceriği yuksektir. Pancar, turp, kırmızı havuc gibi sebzeler; yaban mersini, boğurtlen, vişne gibi kırmızı orman meyveleri antioksidan metabolizmayı destekler. Egzersiz yapmak toksin atmada da etkilidir. Terleme ile vucudumuzdan toksin atılımı olur. Mutlaka duzenli aralıklarla egzersiz yapılması onerilir. Duzenli ve kaliteli uyku da cok onemlidir. Ozellikle hormonel denge icin yeterli uyku cok onemlidir. Yetişkinler icin gunde 7 saat uyku gereklidir.”