Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

‘Yaşadığımız travmanın izlerini yıllarca taşıyacağız’

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
yasadigimiz-travmanin-izlerini-yillarca-tasiyacagiz.jpg

Turk pop muziğinde sayısız hit şarkıya imza atan sanatcı Aşkın Nur Yengi 13 yaşında cıktığı sahnede 35 yılı devirdi… Aşkın Nur Yengi'ye dunu, bugunu sanatcıların isyanını ve daha bircok konuyu sorduk…
“ZORLANDIK, YORULDUK”
Pandemi sureci herkes icin zorlu gecti…
Cok zorladı ve yorulduk. İcinden nasıl cıkacağız acıkcası tam bilemiyorum. Cunku bittikten sonra da hepimiz maddi manevi bu zorlukları sil baştan, yeniden ayağa kalkmak icin yaşayacağız. İzleri yıllarca surecek. Gercekten uzucu ve korkutucu.
yasadigimiz-travmanin-izlerini-yillarca-tasiyacagiz-60d44a5b1fd61.jpg
“CAN ACITICI DONEM”
Muzisyenler unutuldu eleştirilerine siz ne dersiniz?
Son acıklanan normalleşme takviminde, muzisyenlerle ilgili de iyi haberler duymayı cok arzu ettik ama cıkmadı. Bu bizi uzdu. Yuzlerce muzisyen, evine, coluğuna, cocuğuna ekmek goturuyor. O insanların da bağlantılı olduğu yuzlerce insan daha var. Dolayısıyla bu sektor, ekonomik anlamda cok sarsıldı. Psikolojik olarak da sarsıldık. Enstrumanını satanlar, intihar edenler, meslek değiştirenler… Bu hic kolay değil ve cok can acıtıcı bir donem.
yasadigimiz-travmanin-izlerini-yillarca-tasiyacagiz-60d44a5b72035.jpg
“ESKİDEN DAHA DERİNDİK HEPİMİZ”
İlk albumunuz 1990'da cıktı. Ve aradan gecen 30 yılda, cok şey gibi muzik de değişti. Donemin ruhuyla mı ilgili bu durum?
Muzik o zaman cok farklıydı. Hayatımızdaki kıymetli her şeyle gecirdiğimiz sureler de cok farklıydı. Daha derindik hepimiz. Şu anda bir şarkı piyasaya cıkıyor, 15 gun sonra o şarkıyı tuketip bir kenara atmış oluyoruz. Dijitalleşmenin, her şeye cabuk ulaşmanın etkili olduğunu duşunuyorum. Cunku hayat ve hayatın temposu hızlandı. Biz bir saati on dakika icinde yaşıyoruz neredeyse. Aşk da cok cabuk tuketilir oldu. Caresi var mı acıkcası bilmiyorum ama belki kişisel farkındalıkla biraz olsun ustesinden gelinebilir.
yasadigimiz-travmanin-izlerini-yillarca-tasiyacagiz-60d44a5bae73a.jpg
Kızınız Nazlı icin hayal ettiğiniz dunyada neler olmazdı?
Bir cocuk dunyaya geldiği andan itibaren annenin en onemli gorevi, onu ne kadar cok sevdiğini hissettirebilmesi. Belki bir bakışla, belki bir dokunuşla… Sevginin muthiş bir iyileştirici yanı var. İnsanın yaşı kac olursa olsun, bilmesi cok onemli. Sadece kızım icin değil, butun cocuklar icin hayal ettiğim dunyada neler olmazdı diye duşundum de… Savaş olmazdı, aclık olmazdı, adaletsizlik olmazdı, kadına şiddet olmazdı. Boyle bir dunya var mı bilmiyorum ama sadece sevgi olurdu.
SOSYAL MEDYADA KENDİMİ KANITLAMAK, YOL ALMAK İSTEMEM
“Gozum kara, sosyal medyada duşunduğumu soylerim” diyen bir sanatcı mısınız?
Sosyal mecra alanları, benim cok icinde bulunduğum bir ortam değil. “Gozu karayım duşunduğumu soylerim” diyen bir kadın değilim. Karşı tarafı incitmekten, uzmekten cekinirim. Sahiciliğimi ve samimiyetimi o alanda gormuyorum. O alanlarda kendimi kanıtlamak ve orada yol almak istemem. Dunya oraya gittiği icin doğal olarak hepsini bilmek ve oğrenmek durumundayız. Ama hayatımın sahibi haline gelmesi, onun karşısında surekli oturup oradan hayat kurma cabası, sosyalleşme ve arkadaşlık hayatımı devam ettirme cabası cok sağlıklı ve guvenilir gelmiyor acıkcası.
“GENCLERİN HEYECANINA ORTAK OLMAK YETİYOR”
Aşkın Nur Yengi bu yıl 23. kez duzenlenen Turkiye Liseler Arası Muzik Yarışması'nda juri uyesi olarak genclerin heyecanına ortak oluyor. “Secim yaparken onların ne kadar istekli olduğunu gormek yetiyor” diyor.
İpana 23. Turkiye Liseler Arası Muzik Yarışması'nda juri uyesi olarak genclerin heyecanına ortak oluyorsunuz. Liseli gencler size ne hissettiriyor?
Her şeyden once bana ne kadar heyecanlı ve istekli olduklarını hissettiriyorlar. Bu da secim kriterlerimin başında geliyor.
Bu yıl rekor bir başvuru yapılmış ve ilk kez pandemi nedeniyle online duzenleniyor.
1700 video geldi. Online olarak gercekleşmesine rağmen muthiş bir sayı bu. Beni en cok etkileyen oğrencilerin gozlerindeki o heyecan ve istek oldu. Dilerim hayalleri ve o heyecanları hic bitmez. Sahici olmaları cok onemli. Şarkıyı yanlış soylemeleri, detone olmaları bunlarla ilgilenmedim. Daha cok bana ne hissettiriyor, bana o şarkı geciyor mu, caldığı enstrumanı gozumu kapadığımda hissedebiliyor muyum gibi konuların uzerinde durdum. Cunku heyecanlanınca şarkıyı herkes yanlış soyleyebilir, bizler de gectik o durumlardan. Aslolan kendilerinin ne kadar istekli olduklarıydı.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur