Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Virusten korunmak icin acıkta satılan kuru yemiş satın almayın

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Beslenme ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit, tum dunyada etkisini gosteren covid-19 virus salgını nedeniyle bağışıklık sisteminin oneminin bir kez daha vurgulandığı bu donemde; kuru yemişlerin insan vucuduna sağladığı olumlu etkilerini anlatırken hijyen bakımından ambalajlı kuru yemiş tuketilmesinin de onemle altını ciziyor. Bağışıklık sistemi, hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı vucudu savunur. Bazen de bir mikrop gelir vucudu işgal eder ve bağışıklık sistemi başarısız olur. Peki, bu surece mudahale edip bağışıklık sistemini guclendirmek mumkun mu?
virusten-korunmak-icin-acikta-satilan-kuru-yemis-satin-almayin-5e88beaae92f4.jpg

[h=4]Acıkta satılan kuru yemiş satın almayın[/h] Acıkta satılan kuru yemiş ve kuru meyvelerin hijyenik durumuna değinen Berrin Yiğit, "Vucudumuzun direnc kazanması icin gerekli vitamin ve mineral iceriğine sahip kuru yemişler, ara oğunlerde sağlıklı ve besleyici atıştırmalık olarak da karşımıza cıkıyor. Bu surecte en cok dikkat etmemiz gereken şey ise kuru yemişleri paketli ambalajlarda almamız. Acıkta satılan kuru yemişler hijyen koşullarını tam olarak sağlayamadığı gibi zararlı bir virusle bağışıklık sistemimiz uzerinden olumsuz bir etki yaratabilir.” dedi.
virusten-korunmak-icin-acikta-satilan-kuru-yemis-satin-almayin-5e88beaf7e279.jpg

[h=4]Ay cekirdeği beslenme duzeninde yer almalı[/h] Evde atıştırmalık olarak cekirdek yemenin bircok karbonhidrata gore daha faydalı olacağını soyleyen Yiğit, "Bedeni istila eden duşmanları yok eden, duşen enerjiyi artıran, tokluk hissi, insulin dengesi sağlayan C vitamini kaynağı turuncgiller, nar, kivi, kırmızı biber, brokoli beslenmeye eklenmelidir. Bağışıklık sistemi hucrelerini artıran A vitamini kaynağı havuc, balkabağı, brokoli, domates, ıspanak, yumurta, marul ayrıca hucre duvarlarına bariyer ceken E vitamini zengini fındık, badem, yer fıstığı, ceviz, ay cekirdeği gibi kuru yemişler beslenme duzeninde mutlaka yer almalıdır cunku yapılan araştırmalar, ozellikle fındık, ceviz, badem ve ay cekirdeği gibi kuru yemişler icerisinde bulunan E vitamininin savunma mekanizmasını guclendirdiğini ortaya koyuyor.
Cinko yonunden guclu kabak cekirdeği ve iyi bir cinko ve kalsiyum kaynağı olan badem ise kalsiyum kemik ve diş gelişimi ile birlikte cinko ise DNA, RNA ve ceşitli proteinlerin sentezlenmesinde, yaraların iyileştirilmesinde, bağışıklığın desteklenmesinde onemlidir. İnsan vucudu icin son derece onemli bir mineral olan ve bağışıklığı arttıran selenyum; vucudumuzun ve metabolizmanın korunmasında kilit bir rol oynuyor ve kajuda bol miktarda bulunuyor. Vucutta uretilemeyen Omega-3 yağ asidini ise ceviz sayesinde kolayca takviye edebiliriz.” ifadesini kullandı.
virusten-korunmak-icin-acikta-satilan-kuru-yemis-satin-almayin-5e88beb1c8283.jpg

[h=4]Her gun bir avuc kuru yemiş tuketilmeli[/h] Bağışıklık sistemimizi guclendiren besinleri yememizi tavsiye eden Berrin Yiğit, "Ozellikle badem, fındık, ceviz, antep fıstığı… Bunların hepsini bir avucu gecmeyecek şekilde bir ara oğunde 2-3 kuru kayısıyla veya kuru erikle yenilebilir. Veya karışık olarak satılan paketli kuruyemişlerden kucuk, masum bir avuc şeklinde gunde 1 veya 2 defa ara oğun yapılabilir. Ozellikle de bitki cayıyla birlikte tercih edilirse hem vucudu rahatlatır hem de lif kaynağı olan kuruyemiş ve kuru meyveler, cayla birlikte doygunluk hissini artırır. Cunku şu an hepimiz sahte aclıklar yaşıyoruz. Aslında tokuz ama duygusal olarak ac hissediyoruz bedenimizi ve dolayısıyla cok daha fazla yemek yiyoruz. Bunun onune gecebilmenin en masun yolu ise kuru yemişlerdir.” dedi.