Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Uyku bozuklukları fazla kiloya neden olabilir

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Medipol Mega Universite Hastanesi Goğus Hastalıkları Bolumu'nden Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu, "Uyku; hafıza yapılanmasından, el beceri ve yeteneklerine kadar, kalp ritim duzenlemelerinden, tansiyon duzenlenmelerine kadar bircok hayati fonksiyonun dengelendiği bir donemdir." ifadelerini kullandı.
uyku-bozukluklari-fazla-kiloya-neden-olabilir-5e88c108777e3.jpg

[h=4]Sağlıklı uyku kilo vermeyi sağlıyor[/h] Uykunun hormonlar ve kilo uzerinde de etkisi bulunuyor. Bununla birlikte gun icinde salgılanan bazı hormonlar, geceleri ya kesilir ya da salgılanma duzeyi azaltılır. Bu hormonların salınımının sağlıklı bir uyku ile birlikte duzenlenmesi bedenin yenilenmesi, yaşlanmanın geciktirilmesi ve kalori harcanmasını, kilonun dengelenmesini sağlar. Zamanında ve sağlıklı bir uyku sırasında meşhur mutluluk hormonu melatonin ile acılış yapılır ve ardından leptin, gerlilin, NPY dediğimiz hormonlar salgılanır. Bu hormonlar kilomuzun dengelenmesi icin bir dizi fonksiyon gorurler.
Gece acıkmak bir uyarıdır; uyuma saatin gecti demektir. Acıkma duygusunun azaltılması ile hormonlar kan şekerinin duşmemesi icin karaciğerde biriktirilen yağ ve şekeri kontrollu bir şekilde kana gonderir. Boylece hem kan şekerini dengeler hem gun boyunca almış olduğunuz kalorinin yakılmasını ve atılmasını sağlar. Bu hormonlar aynı zamanda insulin hormonuna destek olarak şeker hastalığının gelişimini onlemede buyuk rol oynarlar. Yeterince ve zamanlı olarak uyunduğunda egzersiz yapılmış gibi kalori atılımı sağlanmış olur.
uyku-bozukluklari-fazla-kiloya-neden-olabilir-5e88c10a65b55.jpg

[h=4]Sağlıklı kilo kaybı[/h] Sağlıklı kilo kaybı ancak dengeli diyet, duzenli egzersiz ve kaliteli bir uyku ile sağlanır. Bu kaliteli uyku sadece uzun uyku değil. Uygun zamanda, uygun ortamda ve sağlıklı bir uyku demektir. Ozellikle horlama gibi uykunun yapısını bozan durumlar varsa o uyku daha once soylediğimiz şeylerin hepsine neden olur. Buradaki en yaygın yanılgı; kilo verirsem horlamam gecer yanılgısıdır. Ya o kilolar horlamanıza bağlı meydana geliyorsa? O nedenle bu tur uyku problemleri olan kişilerin bireysel olarak aşabilecekleri şeylerin otesinde kesinlikle bir profesyonel destek alıp uyku ile ilgilenen bir goğus hastalıkları doktoruna gitmeleri gerekir.