Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ulkemizde olmayan lisans programı ilanda ozel şart olarak yazıldı!

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Gumuşhane Universitesi tarafından, 03 Nisan 2020 tarihinde 17 Oğretim Gorevlisi kadrosu ilan edilmiştir.
Soz konusu kadroları incelediğimizde; İrfan Can Kose Meslek Yuksekokulu Hukuk Bolumu Ceza İnfaz ve Koruma Hizmetleri Programında ilan edilen Oğretim Gorevlisi kadrosunda; "KRİMİNOLOJİ VE SUC ONLEME BOLUMU" lisans mezunu olup, bu alanda veya İşletme alanında tezli yuksek lisans yapmış olmak." şartı aranmıştır.
ulkemizde-olmayan-lisans-programi-ilanda-ozel-sart-olarak-yazildi-5e90a24bcd055.jpg
Gectiğimiz yıla ait Yuksekoğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuclarına baktığımızda; devlet ve vakıf universitelerinde "KRİMİNOLOJİ VE SUC ONLEME" isimli bir lisans programı bulunmadığı gorulmektedir. Halihazırda ulkemizde boyle bir bolum olmadığı icin bu ilana kimin başvurabileceği de merak konusu olmuştur. Tek ihtimal, yurtdışındaki universitelerde bu alanda oğrenim goren bir adayın YOK tarafından denkliğinin "Kriminoloji ve Suc Onleme" olarak verilmiş olmasıdır.
Daha onceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz uzere; "Oğretim Uyesi Dışındaki Oğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yonetmelik"in 6 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında yer alan; "Yuksekoğretim kurumları, bu Yonetmeliğe tabi oğretim elemanı kadro ilanlarında lisans veya lisansustu mezuniyet alanları ile ilan edilen alana ait bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlayan ozel şartlar koyamazlar." hukmu acıktır. Universiteler her ne kadar yonetmeliği tanımamaya devam etseler de; belirli bir adayı tanımlayacak şekilde ilan veren tum sorumluların idari ve cezai sorumluluğu olduğu bilinmelidir.
Dolayısıyla, Gumuşhane Universitesi ulkemizde karşılığı bulunmayan bir alan uzerinden verdiği ilanı guncelleyerek, Ceza İnfaz ve Koruma Hizmetleri programına uygun lisans ve yuksek lisans programları ile bu alımı guncellemelidir!