Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tedavide Gecikme, Gozunu Kor Etme

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Uzmanlar goz tansiyonu olarak da bilinen glokomun, onlenebilir korluk nedenlerinden biri olduğunu soyluyor.

Op, Dr, Ayşe Mutlu, hastalık tanısının erken konmasının cok onemli olduğunu belirterek bunun sonucunda erken tanı ve tedavi ile oluşabilecek gorme siniri hasarının onlenebileceğini soyledi.

Glokom bazen hicbir belirti vermeden gelişebileceğini ve sadece goz muayenesi ile tespit edilebileceğini anlatan Op, Dr, Mutlu, "Bazen de baş ağrısı, goz ağrısı ve bakılan yerde ışık hareleri gorme gibi yakınmalar ile hasta başvurabilir. Ailede glokom hastalığı oykusu olması, yuksek miyopi ve şeker hastalığı da risk faktorlerindendir, Glokomun birincil (Acık acılı, kapalı acılı, normotensif, okuler hipertansiyon v.b), ikincil (Başka bir goz hastalığına bağlı olarak gelişen; orneğin goz tumorleri, uveit veya katarakt gibi) ve konjenital glokom (Doğumsal) gibi tipleri vardır.

Bebek ve cocuklarda ışığa bakamama, gozlerde sulanma, korneada bulanıklık veya goz kuresinde buyume gibi durumlarda bir goz doktorunun muayenesi ve goz ici basıncı olcumu şarttır" dedi, Tedavisi mumkun Glokomun tedavisinin mumkun olduğunu soyleyen Op, Dr, Ayşe Mutlu tedavinin medikal, lazer veya cerrahi yontemler ile olabileceğini belirterek gec tanı konulan hastalarda oluşan gorme siniri hasarının geri donuşunun mumkun olamayacağını da sozlerine ekledi ve duzenli goz muayenesinin ihmal edilmemesini onerdi.