Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sirt-food diyeti hakkında bilinmeyenler

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Son zamanlarda Adele'in verdiği kilolarla un kazanan Sirt-food diyetiyle, yoğun egzersiz yapmadan daha uzun sağlıklı bir yaşam suruleceği ve yeşil cay, roka, kara lahana, kahve, Medine hurması, karabuğday, kırmızı soğan gibi besinlerle aclık hissinin ortadan kalktığı iddia ediliyor. Gercekten bu şekilde kilo vermek mumkun mu? İşte, uzmanından Sirt- food diyeti hakkında merak ettikleriniz…
sirt-food-diyeti-hakkinda-bilinmeyenler-5e88bf27b40e8.jpg

[h=4]Yağ yakımını artırıyor[/h] Medipol Universitesi Vatan Kliniğinden Diyetisyen Nursena Altunsu, son zamanlarda one cıkan Sirtuin yani Sirt-food diyetine ilişkin onemli acıklamalarda bulundu. Altunsu, Sirtuin diyetinde 20 besinin dikkat cektiğini belirterek şunları ifade etti: "Bu diyeti savunanlar tarafından yeşil cay, roka, kara lahana, kakao (yuzde 85), kahve, cilek, Medine hurması, hindiba, kuş gozu acı biberi, karabuğday, kereviz, kapari, yaban mersini, zerdecal, kırmızı soğan, ceviz, sızma zeytinyağı olmak uzere 20 besinin sirtuin proteinlerini aktive ederek kas yıkımını onlediği, hatta yağ yakımını arttırdığı ve aclık hissetmeden vucut ağırlığında azalma saptandığı belirtiliyor. Ayrıca icerdiği polifenoller aracılığıyla anti-inflamatuar ozellikte olduğu bildirildi."
sirt-food-diyeti-hakkinda-bilinmeyenler-5e88bf2a22af6.jpg

[h=4]Hayvansal gıdalar sınırlı tuketilmeli[/h] Bireylerin kalori kısıtlaması yaşamadığına değinilen Sirtuin diyetinin uygulayıcılarının bu diyetle ac kalmadan ve yoğun egzersiz yapmadan daha uzun sağlıklı bir yaşam suruleceğini iddia edildiğini belirten Altunsu, "Diyet uygulama aşamasında kalori kısıtlaması olmadığı belirtilmesine rağmen; ilk uc gun Sirtuin diyeti besinlerinden oluşan 1 ana oğun ve yeşil meyve sularından oluşan 3 oğun yani toplamda 1000 kkal, 4-7'nci gunlerde ise Sirtuin diyeti besinlerinden oluşan 2 ana oğun ve yeşil meyve sularından oluşan 2 oğun olmak uzere 1500 kkal alınması gerektiği savunulmuştur. Ek olarak sirtuin diyetine gore ilk oğunun erken saatlerde tuketilmesi ve 19.00'dan sonra herhangi bir şey tuketilmemesi gerekiyor. Sınırlı miktarda kırmızı et ve sut/sut urunleri, ılımlı olcude balık ve kumes hayvanları tuketimi oneriliyor." ifadelerini kullandı.
sirt-food-diyeti-hakkinda-bilinmeyenler-5e88bf2d06e8f.jpg

[h=4]Akdeniz diyetinden farklı[/h] Altunsu, "Sirtuin diyeti savunucuları, bu beslenme şeklinin Akdeniz diyetine benzerliğini vurgulamaktadır. Ancak Akdeniz diyeti kişiye ozgu beslenme programı ile sut/sut urunleri, et/tavuk/balık, kuru baklagiller, tam tahıllar, sebze ve meyveler olmak uzere her besin ogesinden yeterli miktarda alımı onermekte ve sağlıklı yaşam icin en uygulanabilir beslenme bicimidir. Sirtuin diyeti gibi populer diyetlerin uzun vadede uygulanabilirliği kısıtlı olmakla beraber guvenilirlikleri icin daha cok deneysel calışmalara ihtiyac vardır” dedi.