Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sahil Guvenlik Komutanlığı Subay ve Astsubay Atama Yonetmeliği yayımlandı

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Sahil Guvenlik Komutanlığı mensubu muvazzaf ve sozleşmeli subay ile astsubayların atamalarına dair usul ve esasların belirlendiği Sahil Guvenlik Komutanlığı Subay ve Astsubay Atama Yonetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
İstisnalar haric olmak uzere, kadrosu olmayan bir gorev yerine atama yapılamayacağı hukme bağlanan yonetmeliğe gore, personel meslek hayatları boyunca farklı hizmet bolgeleri arasında zorunlu atama işlemine tabi tutulacak.
Sahil Guvenlik Komutanı, Sahil Guvenlik Komutan Yardımcıları, Sahil Guvenlik Bolge Komutanları ve amiraller, Ust Kademe Kamu Yoneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin ilgili hukumleri uyarınca atanacak.
Amiraller haricinde Sahil Guvenlik Komutanlığı karargahında gorevli başkanların atamaları İcişleri Bakanı tarafından, diğer subay ve astsubayların atamaları ise atamaya yetkili amirler tarafından yapılacak.- Gecici gorevlendirme
Genel kolluk kuvvetleri arası gecici gorevlendirmeleri duzenleyen yonetmelik hukumlerine gore, İcişleri Bakanı tarafından Emniyet Genel Mudurluğu, Sahil Guvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı arasında her kademedeki personel, gecici olarak gorevlendirilebilecek. Bakan bu yetkisini il valilerine devredebilecek. Bu şekilde gecici gorevlendirilen personel gorevlendirildiği teşkilattaki personele sağlanan ilave mali haklardan gorevlendirme suresince yararlandırılacak.
Sahil Guvenlik Komutanlığına mensup subay ve astsubaylar, sahil guvenlik hizmetlerinden başka bir goreve atanamayacaklar ancak luzum gorulduğu hallerde, ilgili mevzuat doğrultusunda İcişleri Bakanı tarafından Sahil Guvenlik Komutanlığı dışındaki devlet hizmetlerinde gorevlendirilebilecekler.
Soz konusu personel icin gorev suresi bir yıl olacak, bu sure Bakanın onayı ile kısaltılabilecek veya uzatılabilecek.
Yonetmeliğe gore personelin atanacağı hizmet bolgesi derece ve sureleri, hizmet bolgelerinin genel gelişmişlik duzeyi, barınma imkanları, coğrafya ve iklim koşulları, eğitim imkanları, emniyet ve asayiş, sosyal ve kulturel imkanlar, sağlık imkanları, gunluk yaşam, ozluk haklarındaki farklılıklar, bolgenin atamaya esas bilgi formlarında istenilme duzeyleri, ulaştırma ve haberleşme imkanları dikkate alınarak belirlenecek.Kara birliklerinin hizmet bolgeleri 1, 2 ve 3. derece, yuzer birlikler ise 4. derece olarak belirlendi.
- İlk atamada kura
Sahil Guvenlik Komutanlığı Subay ve Astsubay Atama Yonetmeliğine gore, statu değişikliği yapanlar haric olmak uzere oğrenim, eğitim veya temel kurslarını bitiren personelin ilk gorev yerlerine atamaları branş ve ihtisaslarına gore kurayla yapılacak.
Atama teklifleri, Bolge Komutanları, Sahil Guvenlik Hava Komutanı, Eğitim ve Oğretim Komutanı, Envanter ve Kontrol Merkezi Komutanı, İkmal Merkezi Komutanı ile merkez teşkilatında gorevli başkanlar tarafından yapılacak.
Kadrosu olmayan gorevler ile kadro artışı, emeklilik, istifa ve branş değişikliği gibi ceşitli nedenlerle atama donemi dışında boşalan gorev yerleri icin personel atanması teklifinde bulunulamayacak.

KAPAT [X]
- Tutuklu veya gorevden uzaklaştırılanlar
Gorevden uzaklaştırılmış veya tutuklu bulunanlardan, bu durumlarının devamı sebebiyle hizmetin aksamasına yol acacaklar, oncelikle atamalı bulundukları komutanlık emrine, bunun mumkun olmaması veya luzum gorulmesi halinde bir ust komutanlık emrine atanacak.