Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OSYM tarafından sozleşmeli personel olarak yerleştirildim, goreve başlamazsam ne olur

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Soru
Ben 2020/4 KPSS sonucu bir hastaneyi ... teknikeri olarak kazandım, lakin hali hazırda muhendislik oğrencisiyim bu ve bazı ailevi nedenlerle kazandığım şehre gidemeyebilirim bu durumda karşılaşabileceğim cezai yaptırımlar nelerdir? Konuyla ilgili bir tavsiyeniz olur mu ?
Cevap
Oncelikle kafa karışıklığına yol acan bir hususu vurgulamakta fayda var. OSYM tarafından sozleşmeli sağlık personeli pozisyonlarına yapılan merkezi yerleştirmelerin dayanağı Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esasların ek 2. maddesidir. Soz konusu personel alımları, sıklıkla karıştırıldığı gibi Kamu Gorevlerine İlk Defa Atanacaklar İcin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yonetmelik hukumlerine tabi değildir. Bahsi gecen Yonetmelik devlet memuru kadroları ile 399 sayılı KHK kapsamında istihdam edilen sozleşmeli personel pozisyonlarına yapılacak personel alımlarına ilişkindir. Dolayısıyla Genel Yonetmeliğiin ek 2. maddesinde yer alan, "Bu Yonetmelik hukumleri cercevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları icin yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar."hukmu 4/B ve sozleşmeli sağlık personeli alımları kapsamında yerleşenler hakkında uygulanmamaktadır.KPSS 2020/4 tercihleri ile Sağlık Bakanlığının sozleşmeli pozisyonlarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hukmunde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek uzere OSYM tarafından merkezi usul ile yerleştirme yapılmıştır.
KPSS 2020/4 Tercih Klavuzunun 6. maddesinde OSYM tarafından yerleştirilen adayların atama işlemlerinın, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağı, yerleştirildikleri halde atama icin ongorulen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri suresi icinde yerleştirildiği kuruma teslim etmeyen adayların atamalarının yapılmayacağı ifade edilmektedir.
Sağlık Bakanlığında gorev yapan sozleşmeli personel istihdama ilişkin hususlar ve calışma koşulları bakımından 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi ve bu maddeye dayalı olarak yururluğe konulan Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esaslar ile 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Duzenlemeler Hakkında Kanun Hukmunde Kararnamenin 45/A maddesine tabidir. Bahsi gecen duzenlemelerde sozleşmeli personelin işe başlama suresi veya başlamama halinde yapılacak işlemler konusunda hukum bulunmamakta olup, uygulamayı kurumlar belirlemektedir. Dolayısıyla atama işlemleri konusunda Sağlık Bakanlığınca yapılacak duyuruları takip etmeniz ve duyuruda yer verilecek acıklamalar cercevesinde hareket etmeniz gerekmektedir.
Vurgulamamız gereken bir diğer konu da Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1. maddesi olup buna gore, sozleşmeli personel, hizmet sozleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sozleşmesinin feshedilmesi veya sozleşme donemi icinde sozleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl gecmedikce kamu kurum ve kuruluşlarının sozleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilememektedir.
Yukarıdaki hukum ve acıklamalara gore;1. OSYM tarafından gercekleştirilen 2020/4 ve bu nitelikteki merkezi yerleştirmeleri takip eden atama işlemleriyle ilgili olarak duruma gore Sağlık Bakanlığı veya diğer kurumlarca yapılacak duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.
2. İstenilen bilgi ve belgelerin suresi icinde ibraz edilmemesi durumunda atamanız yapılmayacaktır. Bu durumda aynı KPSS puanıyla diğer personel alımlarına muracaat edebilirsiniz.
3. Sozleşme imzalayıp goreve başladıktan sonra sozleşmeyi feshetmeniz durumunda 1 yıl gecmedikce 4/B sozleşmeli personel pozisyonlarına atamanazı yapılmayacaktır. Ancak 4/B dışındaki memur ve 399 sayılı KHK'ye tabi sozleşmeli personel alımlarına başvuru yapabilirsiniz.
4. Yapılan duyuruda belirtilen sure icinde başvuru yapılmaması veya başvuru yapıldığı halde goreve başlanmaması durumunda, yerleştirmeden doğan haklarınız kaybolacaktır.
5. Calışmayı duşunmediğiniz bir pozisyon icin tercih işleminde bulunmak hem Kurumların işini zorlaştırmakta, hem de o pozisyonda calışmaya ihtiyacı olan başka bir adayın hakkını ortadan ortadan kaldırmaktadır. Bu turden sorunların yaşanmaması icin, 4/B Esaslarında, yerleştikten sonra işe başlamayanlar icin bir cezai mueyyide konulması gerekmektedir.