Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Omega 3 Goz Kuruluğunu Azaltabiliyor

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Goz kuruluğu probleminiz varsa dikkat!

Omega 3yağ asidinin aşırı bilgisayar kullanmaya bağlı goz kuruluğunun etkilerini azaltabileceği belirlendi. Hindistan'da bilim adamlarının 478 kişinin katılımıyla yaptığı 3 ay suren araştırma, omega 3 yağ asidinin goz kuruluğunun yol actığı iltihaplanmayı azaltabileceğini ortaya koydu. Bilim adamları, katılımcılardan bazılarına gunde 2 omega 3 hapı, bazılarına zeytinyağı iceren hap verdi. Omega 3 alanlarda goz kuruluğunun belirtilerinin azaldığı saptandı. Ayrıca bu kişilerde gozun nemlenmesine rol oynayan goblet hucrelerinin daha fazla olduğu tespit edildi.

Araştırmanın sonucları "Contact Lens & Anterior Eye" dergisinde yayımlandı. Bilgisayar başında uzun sure oturmak goz sağlığını tehdit edebilecek pek cok etkenin bir araya gelmesine ve kalıcı rahatsızlıklara yol acabiliyor. Aşırı bilgisayar kullanımı goz yorgunluğu, gozlerde ve goz cevrelerinde ağrı, yanma, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık gorme, odaklama zorluğu, gozleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, goz kapaklarında iltihap, baş ağrısı gibi sorunlara neden olabiliyor. Omega 3, ton, somon gibi balıkların yanı sıra keten tohumu, semizotu, karanfil, ıspanak, soya fasulyesi gibi besinlerde de bolca bulunuyor.