Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kopek İtaat Eğitim Programı Nasıl Uygulanır?

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Uygun bir kopek itaat eğitim programı kopeklerde iyi davranışın temel taşıdır. Genellikle iyi kopek yoktur, eğitimsiz sahip vardır, denir. Coğu kopek sahibini memnun etmek ister, fakat eğitimsiz kopekler sadece nasıl yapacaklarını bilmezler. Burada kopek itaat eğitim programını uygulamak icin bazı kurallar vardır.
Kopek İtaat Eğitim Ekipmanları
Etkili kopek itaat eğitimi genelde malzeme gerektirmez, fakat sureci kolaylaştıracak birkac temel malzeme vardır. Kopeğiniz icin uygun ve rahat bir kopek tasması secin. Daha sonra eğitim icin hangi tasmanın daha iyi olduğuna karar verin. Kopeğiniz icin en iyi donanımı edinin ve nasıl duzgun kullanıldığını oğrenin.
Kopek İtaat Eğitimine Başlarken
Kopek itaat eğitimine başlamadan once, sizin ve kopeğiniz icin en iyi metodu secin. Eğitim teknikleri değişir, fakat coğu eğitimci, ovmek, iyi davranmak gibi pozitif pekiştirmelerin en iyisi olduğunu kabul eder. Bir yaygın eğitim ceşidi, şartlı pekiştirici kullanılan Clicker Eğitimi’dir. Eğitim metodunu planlayınca, sosyalleştirmeyi unutmayın.
Kopek İtaat Eğitim Zamanları
Başarıya genellikle kucuk adımlarla ulaşılır. Kopekle yapılan eğitim zamanları gunde 2- 3 kere 10- 15 dakika surmelidir. Cok kısa dikkat sureleri olması sebebiyle, bu ozellikle yavru kopekler icin gecerlidir. Daha uzun zaman bir yetişkin kopeğin bile sıkılmasına neden olabilir. Temel komutları oğretmekle başlayın. Genelde, otur komutu kopeğinizin oğrenmesi icin en kolay komutlardan biri olacaktır. Daha sonra kopeğinizi yatması icin eğitebilirsiniz. Aynı zamanda, kopeğinizin durması(kalması) uzerine calışın. Ek olarak, kopeğiniz cağırıldığında mumkun olan en kısa surede gelmek icin eğitilmiş olmalıdır. Bu en onemli temel komutlardan biridir. Kopeğiniz bu kopek itaat temellerine hakim olduktan sonra, eğlenceli numaralar ve gelişmiş komutlara gecebilirsiniz.
İtaat Eğitimi Sırasında Cıkabilecek Sorunları Giderme
Kopek itaat eğitimi zaman alır ve siz ve kopeğinizin bu yol boyunca hata yapması muhtemeldir. Saldırganlık ya da meydan okuma gorulmesi gibi bazı yaygın davranış problemleri gorulmesi beklenir. Sorunu gidermenin en doğru yolu, kopeğin dikkatini pozitif bir şeylere kaydırarak onu durdurmaktır. Odullerle birlikte hakim olduğu komutları deneyin. Tavrınızı soğukkanlı ve kendine guvenli tutun ve demek istediğinizle ilgili acık olun. Pozitif pekiştirme başarının anahtarıdır. Kopeğinizi cezalandırmayın ya da sinirlenmeyin, bu sadece kafasının karışmasına neden olacaktır. Coşkuyla ve ikramlarla kopeğinizin dikatini cekmeyi deneyebilirsiniz, fakat kopeğiniz sıkıldığında ya da yorulduğunda bitirmenin zamanı geldiğini bilin. Dersi olumlu bir notla bitirin. Sonunda, başarılı eğitim sabır ve tutarlılıkla sağlanacaktır.
Kopek İtaat Eğitim Kaynakları
Bazı insanlar eğitimi uzmanlara bırakmayı tercih eder. Profesyonel bir kopek eğiticisi evinize gelebilir ve kopeğinizi bir ucret karşılığında eğitebilir. Kopeğinizi bir sureliğine pahalıya mal olan bir kopek itaat eğitim okuluna gondermeye karar verebilirsiniz. Coğu kopek sahibi yerel bir kopek eğitim sınıfına katılmayı tercih ediyor, boylece kopeklerini başka birine bırakmadan, bir kopek eğitmeni gozetimi altında olabiliyorlar. Unutmayın, eğitim aşamalarına doğrudan katıldığınızda, kopeğinizin sizi patron olarak gormesi daha muhtemeldir. Artı olarak, kopek- insan bağını uygulamanın başka bir yoludur.