Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kopek Eğitimi Hakkında Kısaca Bilmeniz Gerekenler

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Coğu kopek bir rutin sahibi olarak başarılı olabilir. Yemek, yuruyuş, oyun zamanı ve daha fazlasını ne zaman bekleyeceğini bilmeyi severler. Bir kopeği eğitmeye calışırken de bir rutin oturtmanın buyuk faydası olabilir. Aşağıda bahsedilen fikirler, kopeğinizin eğitim programında rutin sahibi olmanın nasıl faydalı olacağını size gosterecektir:
Besleme
Kopeğinize yemeğini her gun aynı saatte vermek, yetişkin veya yavru fark etmeksizin guzel bir fikirdir. Yavru kopekler genellikle gun boyunca bircok defa ufak oğunler yerken yetişkin kopekler 1 veya 2 daha buyuk oğun yerler. Kopeğiniz icin en uygun tipte ve porsiyonda oğunu veterinerinize danışın.
Bir kopeği her gun aynı saatte beslemek, ona ne zaman kendini yatıştıracağını tahmin etme imkanı tanır. Bu da siz bir kopeği evcilleştirmeye calışırken buyuk fark yaratır.
Tuvalet Zamanı
Kopekler kendilerini rahatlatabilmeleri icin her gun yaklaşık aynı saatte dışarı cıkarılmalıdır. Yavrular daha sık ihtiyac hissederken yetişkin kopekler daha uzun sure kendilerini tutabilirler. Kopeğiniz icin bir takvim oluştururken bunu goz onunde bulundurmalısınız.
Yuruyuş ve Oyun Zamanı
Kopeğinizle her gun yuruyuş yapmak ve oynamak icin en az 1 saat ayırın. Bu tip egzersizler ve zihinsel motivasyonlar tum kopeklere iyi gelir. Her gun bu aktiviteyi tekrar etmek yıkıcı davranışlarının azalmasına yardım eder.
Eğitim Zamanı
Kopeğinizin takvimine gunluk eğitim saati eklemek iyi bir fikirdir. Gunluk eğitim, davranışlarının duzelmesine yardımcı olur ve onlara zihinsel motivasyon sağlar. Takviminize gunluk eğitim eklemenin birkac yolu vardır:
Eğitim seansları: Eğitim seansları gunde birkac kez kısa periyotlarla (yaklaşık 10 dakika) belirli yetenekler uzerinde calışarak yapılır. Bu yeteneklere ornek olarak temel komutlar verilebilir. Bu eğitim tipi, bir kopeği yeni davranışlar kazanmak uzere eğitmek ve bu davranışları pekiştirmek icin mukemmel bir yoldur.
Fırsat eğitimi: Bu eğitim tipi, Kopeğinizin eğitimini destekleme amaclı, gun boyunca ortaya cıkan farklı fırsatları icerir. Orneğin, ailenizin hep beraber yemeğe oturduğu zaman, “yerine git” komutu uzerinde calışmak icin mukemmel bir fırsattır. Siz akşam televizyon izlerken clicker ile davranış yakalama calışmak icin guzel bir zamandır.
Bu yontemlerin ikisini de takviminize eklemek kesinlikle daha duzgun karakterli bir kopek yaratacaktır.