Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kopeğe Ayağınızın Dibinden Ayrılmama Eğitimi Nasıl Verilir?

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Kopeğinizle beraber yururken ayağınızın dibinden ayrılmaması gevşek tasma ile yurumenize gore daha uygundur. Kopeğe bu eğitimi vermek, tasmalı veya tasmasız yururken sol yanınıza yakın durması icin eğitilerek yapılır. Gevşek tasmalı bir yuruyuşe gore daha iyidir ve inatcılıkla karşılaşmadan kolayca oğretilebilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız:Gerekli Olacak Şeyler
Kopeğinizi ayağınızın dibinden ayrılmadan yurumesi icin tasma ile ya da tasmasız eğitebilirsiniz. Tasmasız eğitim verecekseniz kopek icin guvenli bir alanda olduğunuza emin olun yeter. Orneğin citlerle cevrili bir bahce olabilir. Aynı zamanda elinizde birkac odul olması gereklidir. Ben kopeğin en sevdiği odullerden kucuk parcalar kullanıyorum. Ayağınızın dibinde iken eğilerek odul vermenizi zorlaştıran inatcı veya kucuk kopekler icin fıstık ezmesi, krem peynir ya da ıslak kopek maması ile kaplanmış tahta bir kaşık kullanabilirsiniz.
Başlangıcta Surekli Odul Verin
Kopeğiniz solunuzda oturma pozisyonunda iken başlayın. Eliniz odulle dolu veya tahta kaşığınız leziz bir yiyecek ile kaplı olarak kopeğin burnuna yakın bir noktada iken ona “yuru” diyin. Yurumeye başlayın. İlk denemelerde sadece birkac adım atın ve devamlı olarak kopeğinize odul verin.
Denemeleriniz icin kopeğinizin dikkatinin dağılmayacağı boş alanlar secin. Eğer kopeğiniz icin cok fazla ilgi cekici ve hareketli şey bulunan bir ortamda calışıyorsanız odulleriniz onun dikkatini cekmek icin yeterli olmayabilir.
Odullerin Sıklığını Azaltın
Kopeğiniz ayağınızın dibinde iken surekli odul vererek birkac metre yurumeyi başardıktan sonra yavaş yavaş odulleri azaltmanın zamanı gelmiştir. Kopeğiniz solunuzda oturur pozisyonda iken başlayın ve ona “yuru” komutunu verin. Ona biraz odul verin ve yenisini vermeden once bir adım atın. Odulu dikkati dağılmadan once verdiğinize emin olun. Kopeğiniz dibinizde iken kısa mesafeler ile başlayın ve kademeli olarak 1-2 metre boyunca yuruyuş karşılığında 1 odule kadar duşurun.
Mesafeyi Artırın
Cok az odul ile kopeğinizin metrelerce dibinizden ayrılmamasını başardıysanız, yuruyuşunuze biraz mesafe katmanın zamanı gelmiştir. Kopeğinize odul verebilirsiniz, fakat bunu yavaş yavaş yok etmeye başlayın. Eğer kopeğiniz surekli yanınızdan ayrılıyorsa kopek icin cok hızlı ilerliyorsunuz demektir. Geriye donun ve başarılı olduğunuz son mesafe-odul oranından tekrar başlayın.
İlgisini Dağıtın
Cok az odul ile uzun mesafeler kat etmeyi başardıysanız biraz ilgi dağıtıcı faktor eklemenin zamanı gelmiştir. Bir parkta calışabilirsiniz veya sokaklarda gezinti yapabilirsiniz. Buna ilk başladığınızda kopeğinizi yeniden sık sık odullendirmeniz ve kopeğiniz kendisinden ne beklendiğini anlayana kadar kısa mesafeler boyunca calışmanız gerekebilir. Yine mesafeyi yavaş yavaş artırarak ve odulleri yavaş yavaş azaltarak calışın.
Odulleri Kesin
Uzun mesafeler boyunca beraber yurumeye alıştıysanız odulleri tamamen kesebilmeniz gerekiyor. Yuruyuşunuzun yavaş yavaş mesafesini artırırken odulleri azaltın. Kopeğiniz kısa bir sure sonra odul verilmeksizin ya da cok nadiren odullendirilerek yanınızda yuruyecektir.
Sorun Giderme
Kopeklerin yanınızdan yurumeyi bırakması, ozellikle de bu komutu ilk oğrendiği zamanlarda, cok sık gorulur. Bu problemi gidermek icin yapabileceğiniz birkac şey var:
Bir veya iki adım geriye gidin. Kopeklerin eğitimlerini unutmalarının en buyuk sebebi, bir sonraki aşamaya onlar daha hazır olmadan gecmemizdir. Kopeğiniz peş peşe cok fazla hata yaparsa geriye donun ve daha fazla odul-daha kısa mesafelerden tekrar edin. Acele etmeyin, uzun mesafeler boyunca yanınızdan ayrılmama aşamasına yavaş yavaş ilerleyin.Kopeğinizin vucut dilini yakından gozlemleyin. Kopeğinizin dibinizden ne zaman ayrılacağını hissetmeyi oğrenebilirsiniz. Kasları kasılır veya odulden başka bir yere odaklanabilir. Kopeğinizin dibinizden ayrılacağını hissederseniz tekrar “yuru” komutunu verin ve solunuza doğru U donuşu yaparak ters yone yurumeye başlayın. Kopeğiniz hızlı bir şekilde size dikkat kesilmesi gerektiğini oğrenecektir. Evcil Hayvan kopek maması Kopeğinizle beraber yururken ayağınızın dibinden ayrılmaması gevşek tasma ile yurumenize gore daha uygundur. Kopeğe bu eğitimi vermek, tasmalı veya tasmasız yururken sol yanınıza yakın durması icin eğitilerek yapılır. Gevşek tasmalı bir yuruyuşe gore daha iyidir ve inatcılıkla karşılaşmadan kolayca oğretilebilir. Peki bunu nasıl yapacaksınız:Gerekli Olacak Şeyler
Kopeğinizi ayağınızın dibinden ayrılmadan yurumesi icin tasma ile ya da tasmasız eğitebilirsiniz. Tasmasız eğitim verecekseniz kopek icin guvenli bir alanda olduğunuza emin olun yeter. Orneğin citlerle cevrili bir bahce olabilir. Aynı zamanda elinizde birkac odul olması gereklidir. Ben kopeğin en sevdiği odullerden kucuk parcalar kullanıyorum. Ayağınızın dibinde iken eğilerek odul vermenizi zorlaştıran inatcı veya kucuk kopekler icin fıstık ezmesi, krem peynir ya da ıslak kopek maması ile kaplanmış tahta bir kaşık kullanabilirsiniz.
Başlangıcta Surekli Odul Verin
Kopeğiniz solunuzda oturma pozisyonunda iken başlayın. Eliniz odulle dolu veya tahta kaşığınız leziz bir yiyecek ile kaplı olarak kopeğin burnuna yakın bir noktada iken ona “yuru” diyin. Yurumeye başlayın. İlk denemelerde sadece birkac adım atın ve devamlı olarak kopeğinize odul verin.
Denemeleriniz icin kopeğinizin dikkatinin dağılmayacağı boş alanlar secin. Eğer kopeğiniz icin cok fazla ilgi cekici ve hareketli şey bulunan bir ortamda calışıyorsanız odulleriniz onun dikkatini cekmek icin yeterli olmayabilir.
Odullerin Sıklığını Azaltın
Kopeğiniz ayağınızın dibinde iken surekli odul vererek birkac metre yurumeyi başardıktan sonra yavaş yavaş odulleri azaltmanın zamanı gelmiştir. Kopeğiniz solunuzda oturur pozisyonda iken başlayın ve ona “yuru” komutunu verin. Ona biraz odul verin ve yenisini vermeden once bir adım atın. Odulu dikkati dağılmadan once verdiğinize emin olun. Kopeğiniz dibinizde iken kısa mesafeler ile başlayın ve kademeli olarak 1-2 metre boyunca yuruyuş karşılığında 1 odule kadar duşurun.
Mesafeyi Artırın
Cok az odul ile kopeğinizin metrelerce dibinizden ayrılmamasını başardıysanız, yuruyuşunuze biraz mesafe katmanın zamanı gelmiştir. Kopeğinize odul verebilirsiniz, fakat bunu yavaş yavaş yok etmeye başlayın. Eğer kopeğiniz surekli yanınızdan ayrılıyorsa kopek icin cok hızlı ilerliyorsunuz demektir. Geriye donun ve başarılı olduğunuz son mesafe-odul oranından tekrar başlayın.
İlgisini Dağıtın
Cok az odul ile uzun mesafeler kat etmeyi başardıysanız biraz ilgi dağıtıcı faktor eklemenin zamanı gelmiştir. Bir parkta calışabilirsiniz veya sokaklarda gezinti yapabilirsiniz. Buna ilk başladığınızda kopeğinizi yeniden sık sık odullendirmeniz ve kopeğiniz kendisinden ne beklendiğini anlayana kadar kısa mesafeler boyunca calışmanız gerekebilir. Yine mesafeyi yavaş yavaş artırarak ve odulleri yavaş yavaş azaltarak calışın.
Odulleri Kesin
Uzun mesafeler boyunca beraber yurumeye alıştıysanız odulleri tamamen kesebilmeniz gerekiyor. Yuruyuşunuzun yavaş yavaş mesafesini artırırken odulleri azaltın. Kopeğiniz kısa bir sure sonra odul verilmeksizin ya da cok nadiren odullendirilerek yanınızda yuruyecektir.
Sorun Giderme
Kopeklerin yanınızdan yurumeyi bırakması, ozellikle de bu komutu ilk oğrendiği zamanlarda, cok sık gorulur. Bu problemi gidermek icin yapabileceğiniz birkac şey var:
Bir veya iki adım geriye gidin. Kopeklerin eğitimlerini unutmalarının en buyuk sebebi, bir sonraki aşamaya onlar daha hazır olmadan gecmemizdir. Kopeğiniz peş peşe cok fazla hata yaparsa geriye donun ve daha fazla odul-daha kısa mesafelerden tekrar edin. Acele etmeyin, uzun mesafeler boyunca yanınızdan ayrılmama aşamasına yavaş yavaş ilerleyin.Kopeğinizin vucut dilini yakından gozlemleyin. Kopeğinizin dibinizden ne zaman ayrılacağını hissetmeyi oğrenebilirsiniz. Kasları kasılır veya odulden başka bir yere odaklanabilir. Kopeğinizin dibinizden ayrılacağını hissederseniz tekrar “yuru” komutunu verin ve solunuza doğru U donuşu yaparak ters yone yurumeye başlayın. Kopeğiniz hızlı bir şekilde size dikkat kesilmesi gerektiğini oğrenecektir.