Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

K2 vitamininin onemi ve beslenme ipucları

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
K vitaminini muhtemelen duymuşsunuzdur. Sağlıklı yaşamla ilgileniyorsanız, K vitamininin vucutta depolanan ve yağda cozunen vitaminler kategorisine girdiğini bile biliyor olabilirsiniz. Ancak, sadece bir K vitamini formu olmadığını oğrenmek, sizin icin surpriz olabilir.
K vitamininin iki temel formu vardır ve iki formun da vucut icin cok farklı gorevleri vardır. Coğu insan K vitamininden bahsedildiğinde, kan pıhtılaşmasındaki rolu ile tanınan K1 vitaminini aklına getirir. Coğumuzun K2 vitamini hakkında bir fikri yoktur ve bu onemli bir konudur. Bircok sağlık profesyoneli iki K vitaminini birbiriyle karıştırır; yani K2 sizin icin yeniyse, yalnız değilsiniz.
k2-vitamininin-onemi-ve-beslenme-ipuclari-5e88bf3630580.jpg

[h=4]K2 vitamini vucut icin oldukca onemli[/h] Once K1 vitamini hakkında bir hatırlatma yapalım. Phylloquinone olarak da bilinen K1 vitamini; lahana, kara lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur ve K vitamininin coğunu oluşturur. Daha once de belirttiğim gibi, K1 vitamini kan pıhtılaşmasında oynadığı rol nedeniyle cok onemlidir. Yaralanmalar sırasında oluşan kan pıhtılaşma surecine yardımcı olmak icin K1 vitaminine dayanan coklu proteinler vardır, bu nedenle K1 vitamini eksikliği durumunda kan pıhtılaşmama riskiyle karşı karşıyayız demektir. Neyse ki, ortalama bir diyette onemli miktarda bulunduğundan, K1 vitamini eksiklikleri nadirdir.
K1 vitamini diyetle kolayca alınabilmesine rağmen, cok kolay emilmez. Ote yandan, K2 vitamininin (veya menaquinones) insan vucudu tarafından emilmesi cok daha kolaydır, ancak tipik bir batı diyetinde daha nadir bulunur.
Tukettiğimiz gıdalar yoluyla K1 vitamini elde etmek kolay olduğu icin eksiklik cekmeyiz ancak coğumuz K2 vitamininin bağırsak mikrobiyomlarımızda az miktarda uretilmesine rağmen, eksikliğini cekeriz. K2 vitamini, vucudun kalsiyum kullanmasına yardımcı olduğu icin temel bir besindir. Kalsiyumu yonlendirici gibi davranır; dişlerimiz ve kemiklerimiz gibi olması gereken yerlere yonlendirir ve yumuşak dokularımız ve arterlerimiz gibi sorunlu alanlardan uzak tutar. Yeterli K2 vitamini alımı, azalmış kanser riski, gelişmiş beyin sağlığı ve artan insulin duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir.
k2-vitamininin-onemi-ve-beslenme-ipuclari-5e88bf39690ae.jpg

[h=4]K2 vitaminini hangi besinlerden alabiliriz[/h] Diyetimizde K2 vitaminini nerede bulabiliriz? Denklemin en zor kısmı bu. Duzenli olarak natto tuketen herkes icin (yukarıdaki gorselde de bulunan Japon fermente soya fasulyesi yemeği), muhtemelen vitaminle dolu olduğu icin yeterli K2 vitamini alma konusunda endişelenmelerine gerek yoktur, ancak coğumuz icin (ve kendim de dahil olmak uzere coğunluk bu kategoriye girer), K2 tuketimimiz oldukca duşuk.
Natto dışında, K2 vitamini neredeyse sadece karaciğer ve peynir gibi hayvansal urunlerde bulunur, bu nedenle ozellikle veganlar ve vejeteryanlar K2 vitamini eksikliği yaşarlar. Ancak, onemli miktarda hayvansal gıdalar yiyor olsanız bile, giderek daha fazla araştırma gosteriyor ki, coğumuz K2 vitamini olceğinde son derece duşuğuz ve eksiklikler dunya capında daha yaygın hale geliyor. Bunun en onemli nedeni, K2 vitamini iceren yiyecekleri tuketiyor olsak bile, temel besin gereksinimlerini karşılamak icin onemli miktarda tuketmeniz gerekmesidir.
Bu nedenle, cocuklar da dahil olmak uzere neredeyse herkes icin onerilen gunluk takviyelerden biri olarak K2 vitamini takviyesi alabilirsiniz. Dunyada K2 vitamini eksikliği vakalarının arttığını gorduğumuz gibi, kemik ve kalp sağlığının da olumsuz etkilendiğini goruyoruz. Klinik olarak MK-4 olarak K1 vitamini ve K2 vitamininden daha etkili olduğu gosterildiğinden, insanların coğunun MK-7 şeklinde K2 takviyesi alması gerektiğine inanıyorum. Her zaman olduğu gibi, yeni bir takviye denemeden once doktorunuzla konuşmanızı oneririm.
Dyt. Serkan Sıtkı Şahin
ozel iceriğidir.