Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Erdal Torunoğlulları: 'Ben olsam Turkiye Ligi'ni Tescil Ederim'

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Dunyanın artık "Virusten once, virusten sonra" şeklinde anılıcağını vurgulayan Erdal Torunoğlları, UEFA ve FIFA'nın tamamıyla takımlardan yana tavır alarak yeni kararlar almaması durumunda yonetecek takım kalmayacağınıda soyledi.

Erdal Torunoğulları'nın DHA'ya gercekleştirdiği ozel roportaj şoyle::

- Beşiktaş'ta son durum nedir?
"Beşiktaş’ta durum, idman yok, bir şey yok. Global olarak da oyle. Tum dunyada bu sıkıntı var. Cok buyuk bir belirsizlik var. Herkes bekliyor, yapılacak bir şey yok. Artık hicbir şey eskisi gibi değil."

"BEN OLSAM TURKİYE LİGİ'Nİ TESCİL EDERİM"

- Belcika, ligini tescil etti ama UEFA buna karşı cıkıyor, sizin bu duruma bakış acınız nedir?
"Belcika’nın ilan etmesi bence haklı. Turkiye Ligi’ni ben olsam tescil ederim. Kume duşmeyi iptal ederim, alttan da iki takım gelir. Seneye 20 takımla devam ederim. Şu anda ligin ne zaman oynanacağını kimse kestiremiyor, UEFA da bilmiyor.''

"KULUPLERDEN YANA KARARLAR ALINMALI"

- UEFA ve FIFA bu surecte neler yapmalı? Sonucta kuluplerin ekonomisi de bu durumdan cok olumsuz etkilenecek.

''Antrenman yapılmıyor, sozleşmeler var. Kimse onunu goremiyor, buyuk bir sıkıntı. Futbolu yonetenler boyle duşunuyor ama ne kadar direnirler bilmiyorum. UEFA kuluplerden taraf olmak zorunda. İşin gerceği bu. Biz dahi kendi bıraktığımız işlerimizi virusten sonra yerinde bulabilecek miyiz? Bulursak şukredelim. Kolay değil bu iş.İtalyan ayakkabı ureticisi bu hastalıktan oldu, imkanı olsa yapardı. İnsanlık icin kurallara uymamız gerekiyor. Başkalarının olumune sebep olmayalım. Sağlık boyutu en onemlisi.Diyelim yarın lig başladı, sen stadı dolduramazsın, o insanlar nasıl gelecek stada. Her iş alanı icin gecerli. UEFA da bunları goz onunde bulundurarak, fazla yıpratmadan kararı vermeli. FIFA da karar vermeli bundan dolayı. Beni almazsa ne yapayım UEFA Kupası’na. Ne yapayım? Kuluplerden yana tavır alması gerekiyor."

"RONALDO 100 MİLYON KAZANIYOR, YUZDE 80'İNİ BIRAKSA NE OLACAK"

"Ronaldo ucretinde indirim yapmış. Adam 100 milyon alıyor. Yuzde 80’ini bıraksa ne olacak. Kuluplerin yaşaması icin, sporun devamı icin radikal kararlar alınmalı. Bence once TFF almalı kararı,sonra UEFA ve FIFA’yla paylaşması gerekiyor. Bu işin şakası yok. Tadı tuzu kactı bu işin."

'DUNYAYA VİRUSTEN ONCE VİRUSTEN SONRA DİYE BAKACAĞIZ'

- Maclar yeniden başladığında seyircisiz oynatılması soz konusu. Boyle olursa para girişi yine olmayacak, bu nasıl etkileyecek?

"Şu anda 2-3 aydır kulube bir para giriş yok. Daha onceleri giriş olsa da başka bir virus vardı. O para da bankalara gidiyordu. O virusten kurtulalım derken buna yakalandık. Seyirciyi stada cağırmak basit değil, psikolojisi cok farklı. Bu durum kac ay surer bilmem ama stada goturemezsin seyirciyi. Evde biri hapşırdığın zaman şupheyle bakıyorsun. Markette alışverişe giden herkes birbirine şupheyle bakıyoruz, birbirinden kacıyor. Bu durumda seyirciyi stada nasıl gotureceksin? Cok soğukkanlı olmalıyız. Birbirimizi kırmadan bu sureci atlatmamız gerekiyor. Yani milattan once, milattan sonra vardı ya, artık bundan sonra dunyaya virusten once, virusten sonra diye bakacağız."

"UEFA KULUPLERDEN YANA OLMAZSA, YONETECEK KULUP BULAMAZ"

- UEFA ve FIFA'nın kuluplere bu surecte para yardımı yapması gerekmez mi?
"Kişisel olarak konuşayım, para yardımından cok, sozleşmelerde kuluplere tolerans vermesi gerekiyor. Ben, onumuzdeki sezon bu sozleşmelerle devam edemem, boyle bir şey olamaz. Tek taraflı feshetme hakkı vermesi gerekiyor. UEFA yonetecek kulup bulamaz. Durum ona gidiyor. Ben onumuzdeki sezon bu maaşlarla nasıl devam edeceğim diye duşunuyor kulupler. Onumuzdeki sezonda aynı sponsorları bulamazsın. Sana bu parayı veren insanlar indirim isteyecek. Sen o parayla kulubu yonetmeye calışıyorsun. Şu anda goruntu bu. Oyuncudan yana değil, kulubu kurtarmadan yana hareket etmesi gerekiyor UEFA ve FIFA'nın. Bu Almanya’daki kulup icin de, Turkiye’deki kulup icin de, Hindistan’daki kulup icin de gecerli. Bu sadece spor ekonomisi icin gecerli. Buna bir cozum bulunması lazım. Gerekirse genclerle, gerekirse 30-40 bin TL’lik maaşlı insanlarla oynayacaksın. Burada kulubun ayakta kalması onemli. Onemli olan devletin ayakta kalması değil mi. Kulup de aynı şeydir. Kulupler ayakta kalacak ki sistem işlesin.''

"UMARIM OYUNCULAR MAAŞLARINDA İNDİRİME GİDER"

- Yonetim olarak futbolcuların maaşlarında indirime gidecek misiniz?

''Biz kendi aramızda goruşuyoruz yoneticiler olarak. Herkes anlayışla karşılıyor, bunun başka şansı yok. Umarım oyuncular maaşlarında indirime gider, şu an oyle bir şey yok. Kulubu korumak zorundayız, başka şansı yok. Benim, onun, kimsenin egosu soz konusu değil.''

"İNSANLIK CAN DERDİNE DUŞMUŞ, BU TUR TRANSFERİ KONUŞMAK AYIP"

- Boylesi zor bir zamanda Dorukhan'ın yeni sozleşmesi uzerinden bir polemik başladı. Siz bu konuda ne diyorsunuz?

"Dorukhan bizim oyuncumuz.1.5 yıl daha sozleşmesi olan bir oyuncumuzdur. Dorukhan, Beşiktaş’la var oldu. Onun bir sucu yok, sakatlık gecirdi. Amacımız bir an once iyileşip bizim takımın formasını giymesi. Menajeri hangi kafayla konuştu bilemiyorum. İnsanlık can derdine duşmuş. Transferi, bu tur şeyleri konuşmak da ayıp. Biz her şey sağlıklı giderken, 12’sinde menajeriyle temasa gectik, bu kişiyle değil, biz bunu tanımıyoruz. Goruşmelerimiz oldu, cocuk sakatlığından dolayı şubatta Almanya’ya gitti. Geri dondu, bu virus başladı. Bu rakamların bir anlamı kalmadı ki. Bu menajerin derdi, amacı nedir anlamış değilim. Bu adamı tanımıyorum da zaten."

"ŞAFAK MAHMUTYAZICIOĞLU, İŞİNE BAKSIN"

- Eski yonetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun dun sosyal medyadan, Aras Ozbiliz transferi fotoğrafını koyarak yaptığı acıklamalar var. Bununla ilgili ne soyleyeceksiniz?

''Araz Ozbiliz, babamın cocuğu değil. Amcamın oğlu da, dayımın oğlu değil. Aras Ozbiliz, Fikret Demirer ve Fikret Orman’ın isteği doğrultusunda ben bu transferi yapmışım.O donemin şartlarına gore makul fiyatlarla yapmışım. Daha sonra sozleşme kulup icinde uzatılmış ve yeniden yapılmış, o konuda bir bilgim yok. O arkadaşımıza gelince; şu anda dunya, insanlık can derdinde. Başka bir problemin cozumune odaklanmış vaziyette. Benim tavsiyem arkadaşımız da sağlığına dikkat etsin, evden dışarı cıkmasın, televizyonunu seyretsin, işine baksın.''