Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cezaevlerine okul geliyor, 2500 oğretmen istihdam edilecek

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Adalet Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı ile kapsamlı bir eğitim ve oğretim işbirliği protokolu imzalamaya hazırlanıyor.
İki bakanın 9 Mart Pazartesi gunu imzalayacağı işbirliği protokolu cercevesinde Adalet Bakanlığı cezaevlerinde annesinin yanında kalan 3-6 yaş grubu cocuklar icin kreş ve anaokulu, cezaevlerindeki hukumlu ve tutuklu cocuklarla gencler icin lise ve meslek lisesi kuracak. Ayrıca acık cezaevlerinde ve cocuk eğitimevlerinde bulunan hukmululerin yararlandığı mesleki eğitim merkezine devam etme imkanına kapalı cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hukumluler de kavuşacak.
Protokol kapsamında işyurtlarındaki hukumlu ve tutukluların kurum icinde 4 yıla kadar orgun eğitim veren mesleki eğitim merekzinde hem calışıp hem de eğitimlerini tamamlamaları ve burada lise bitirme fark derslerini de gorerek aynı zamanda lise diploması almaları sağlanacak.
BİNLERCE HUKUMLU FAYDALANACAKProtokol kapsamında acık ortakokul ve acık lise programına devam edecek tutuklu ve hukumlulerin, okudukları temel dersler icin 'Destekleme Yetiştirme Kursları' acılması, her bir ders icin ceza infaz kurumuna gelecek branş oğretmenlerinin yuz yuze eğitim vermeleri ve boylece orgun yontem uygulanarak eğitim oğretim kalitesinin artırılması sağlanacak.
İmzalanacak protokol cercevesinde ceza infaz kurumlarındaki hukumlu ve tutuklulardan yaklaşık 60 bininin mesleki eğitim merkezlerinde, 40 bininin diğer oğretim programlarından aktif olarak faydalanacağı ongoruluyor.