Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cenk Renda, koronavirus tedavi surecinde neler yaşadıklarını anlattı

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
cenk-renda-koronavirus-tedavi-surecinde-neler-yasadiklarini-anlatti-5e9abb5833588.jpg
ING Basketbol Super Ligi ekiplerinden Fenerbahce Beko Takım Menajeri Cenk Renda, koronavirus tedavi surecinde neler yaşadıklarını Hurriyet gazetesine anlattı. Peki, Renda neler yaşadı? İşte detaylar...
[h=2] [/h] [h=2]‘Buraya kadarmış Cenk’ dedim[/h] “Tarih 20 Mart’tı ve henuz ozel hastaneler pandemi hastanesi ilan edilmemişti. ABD, İtalya, İspanya’da yatan hastaların goruntuleri gozumun onune geldi. Beni bir hastaneye nakledip makineye bağlayacaklar sandım. Panik halindeydim. Eve gitmek icin ısrar ettim, her şeyi yaptım. Bu, tarifi zor bir his. Sosyal medyada gorduklerim nedeniyle bir daha iyileşemeyeceğimi, cocuklarımı, Fenerbahce’yi, dostlarımı goremeyeceğim sandım. ‘Buraya kadarmış Cenk’ dedim. Doktorlar eve gitme konusunda beni hic dinlemediler bile, hemen yatırdılar.”

[h=2]'Eşimi bile goremem diyordum'[/h] "Ertesi sabah butun ozel hastaneler pandemi hastanesi ilan edildi. Hastanedeki tek koronaviruslu olarak izole edildim. Psikolojim harap haldeydi. Cocuklarım, eşim, takımım aklıma geliyor, sesim duğumleniyor, ağlıyordum. ‘artık buradan cıkamam, cocuklarımı, eşimi son bir kez bile goremem’ diyordum. O gece Mirac Kandili’ydi, sabahlara kadar ağladım."

[h=2]"Kendimi tutamıyordum"[/h]
cenk-renda-koronavirus-tedavi-surecinde-neler-yasadiklarini-anlatti-5e9abb58382a6.jpg
"Kendimi tutamıyordum. Cocuklarımı, eşimi ve Fenerbahcemi bir daha gorebilmek icin dua ettim. Bunu kimse anlayamaz. Zira bu başka hastalıklara benzemiyor. Yanına kimse gelemiyor, sevdiklerini gorememek olumden daha beter. Korkmamak imkansız. Yemeğim kapıdan bırakılıyordu. Sadece 12 saatte bir kez odama doktor ve hemşire ilac icin giriyordu. Bir anda yağmur gibi mesajlar başladı. Başkanımız Ali Koc, şube yoneticimiz Semih Ozsoy, antrenorumuz Zeljko Obradovic, genel menajerimiz Maurizio Gherardini ve oyuncuların mesajları bana buyuk guc verdi, moral oldu."
"Sadece Fenerbahceliler değil, Beşiktaş ve Galatasaraylı dostlarım da aradı. Bu cok muthiş bir duygu. Doktor Recep Dodurgalı, uzayda yuruyuş yapan astronotlar gibi kıyafetlerle odama giriyordu. Dort eldiven ust uste giydiğini her hasta odasına girdiğinde ustteki eldiveni cıkartıp yeni steril eldiveni kullandığını soyluyordu."

[h=2]'Şampiyonluktan daha fazla sevindim'[/h] "Tedavi sonrası negatif olduğum haberine cok sevindim ama asıl, ikinci testim negatif cıkınca dunyalar benim oldu. Euroleague şampiyonluğu kupasından bile cok sevindim."
"Taburcu olunca 15 gun karantina surem vardı. Ya eve gidecek ve bir odaya kapanacaktım ya da başka bir yere gidecektim. Bir sure Fenerbahce Konukevi’nde kaldım. Orası sağlık gorevlilerinin hizmetine sunulunca bir otele gectim ve karantinamı tamamlayıp bugun (onceki gun) 21 gun sonra evlatlarıma ve aileme kavuştum. Şimdi her gece 21.00’de cama cıkıp minnet borclu olduğum sağlıkcılarımızı elim şişene kadar alkışlıyorum. Hepsi buyuk risk altında calışıyorlar. Allah hepsinden razı olsun."

[h=2]Virusu kaptıkları yer Valencia[/h] "THY Euroleague’deki Valencia deplasmanı sonrası kendimi kotu hissettim.Takım olarak test yaptırma kararı alınca, kendimdeki bulguları duşunup ‘Acaba’ dedim. Sonucu beklemeden hastaneye gittim. Doktor once boğazıma baktı, kızarıklık gorunce tomografi cekti, lekeleri gordu ve hemen yatırdılar. Semptomlar gorur gormez en yakın hastaneye gidin. Beklemek hayati bir hata olabilir. Lutfen herkes sigarayı bıraksın. Doktorlar hayatımda hic sigara icmediğim icin iyileşmemin kolay olduğunu, sigara icenlerde hastalığın cok ağır gectiğini soylediler. Temiz hava cok onemli. Herkes odasını mutlaka her iki saatte bir 30 dakika havalandırsın. Bu cok cok onemli. Hastanede bu uygulama doktorların en onemli şartıydı. Her iki saatte bir odamı 30 dakika havalandırırken cok uşuyor, kat kat giyindiğim halde ısınmak icin surekli yuruyor, kucucuk odada 3 bin adım atıyordum. İyi beslenmek cok onemli. Sık ve kaliteli beslenin, bağışıklığınız hep guclu olsun. Mumkun olduğunca evden cıkmayalım ve şu illeti ulke olarak atlatalım."

[h=2]Fatih Terim yan odamdaydı'[/h]
cenk-renda-koronavirus-tedavi-surecinde-neler-yasadiklarini-anlatti-5e9abb583f4b9.jpg
"İkinci gunumde yan odamda Fatih Terim yatırıldı. Hocaya hemşire aracılığı ile 'gecmiş olsun' mesajı gonderdim."