Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bakan Selcuk: Adaylar musterih olsun, ek 20 bin oğretmen ataması yapılacak

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selcuk, koronavirus salgını nedeniyle okulların tatil edilmesine ilişkin, "Hicbir endişeye mahal yoktur. Her turlu telafiyi de yaparız." dedi
Bakan Selcuk, Anadolu Yayıncılar Derneği'nin koronavirus tedbirleri cercevesinde dar kapsamlı olarak gercekleştirilen "Anadolu Sohbetleri" programına konuk oldu.
Gazetecilerin gundeme ilişkin sorularını cevaplandıran Bakan Selcuk, yeni koronavirus (Kovid-19) nedeniyle verilen tatilin uzayıp uzamayacağına ilişkin soru uzerine, "Emin olun butun planlamamız tamamen dunyadaki somut verilere bağlı olarak, Turkiye'deki yayılım haritasına bağlı olarak, Bilim Kurulu'nun paylaştığı bilgilere bağlı olarak guncelleniyor. Burada biz şoyle olur veya boyle olur diyerek ani bir karar almak uzerine değil, olasılıklar uzerinden A senaryosu, B senaryosu, C senaryosu gibi senaryolar uzerinde calışıyoruz." diye konuştu.
Uzaktan eğitimi ulusal olcekte yapabilme kapasitesi olan birkac ulke arasında Turkiye'nin de olduğuna dikkati ceken Selcuk, "Anne ve babalarımızın yanındayız. Bu hepimizin ortak işi ve en buyuk sorumluluk bizde." dedi.

- "Endişeye mahal yok, her turlu telafiyi yaparız"
Okullardaki tatil kararı ile ilgili bir soru uzerine Bakan Selcuk, "İlk toplantıda daha virus konusu bu kadar gundemde değilken. Bizim oradaki senaryomuz şuydu. Biz yayılım haritalarına baktığımızda erken kapatmanın avantaj olduğunu fark ettik. Ve cocuklarımızı okulda tutarsak evdeki yaşı buyuklere taşıma ihtimalleri cok yuksek. O yuzden de hicbir endişeye mahal yoktur. Her turlu telafiyi yaparız." diye konuştu.
Selcuk, sınava girecek cocukların psikolojisinin de onemli olduğunu belirterek, "Bu toplumu rahatlatmamız lazım bizim. Sevgili oğrenciler, siz yuz yuze ne eğitim gordunuz, sınav onlardan, rahatlayın. Anne babayı rahatlatmamız lazım bizim." acıklamasında bulundu.
- "Sınavların zamanında olmasını istiyoruz"
Sınavların ertelenip ertelenmeyeceği yonundeki soruya da Bakan Selcuk, şu yanıtı verdi:

"Biz senaryolardan birisi olarak bunu tutuyoruz. Ama temel yaklaşımımız sınavı ertelememek. Biz sınavın zamanında olmasını istiyoruz. Ertelemek birinci kuralımız veya beklentimiz değil. Zaruret olmazsa, bir mucbir sebep olmazsa ertelemeyi planlamıyoruz. Ertelenebilir mi? Ertelenebilir. Mucbir sebep olursa."
Uzaktan eğitim surecinin merkezinde TRT iş birliğinde gercekleştirilecek televizyon yayınlarının olduğunu aktaran Selcuk, bir evde farklı sınıflara giden oğrencilerin olabileceğini, bunun icin de televizyondan tekrar yayınların olacağını soyledi.
- "Telafi eğitimleri planlıyoruz"
Ziya Selcuk, televizyonlardaki telafi eğitimlerinin yeterli olup olmayacağı şeklindeki soru uzerine, şunları kaydetti:
"Televizyon tam anlamıyla bir cocuğa yeter mi? Tabii ki yetmez. Peki ne yapmayı planlıyoruz? Telafi eğitimleri planlıyoruz. Yani, yuz yuze eğitimler. Destekleme yetiştirme kurslarının tamamını telafi eğitimi cercevesinde yeniden yapılandırdık. Diyelim ki sınavlarla ilgili tarih değişikliği oldu. OSYM ve Milli Eğitim Bakanlığının sınav haftaları olarak ilan ettiği haftalar var. Bunları da dikkate alarak senaryolar oluşturduk."
Yaz tatilinde gerekmesi halinde yaz paketinin de konulacağının altını cizen Selcuk, "Oyle bir paket calışmamız da var. Hafta sonu paketi de koyarız. Biz cocuğumuzun ulaşmasını istediğimiz yere ulaşana kadar gereği neyse bunu yapmakla mukellefiz." diye konuştu.

KAPAT [X]
Eğitim Bilişim Ağı'nın (EBA) uzaktan eğitim sureci sonrasında da aktif olarak kullanılacağına dikkat ceken Bakan Selcuk, "Dunya artık 'kapatın defterleri, kitapları sınav yapacağım' donemini kapatıyor. Biz cocukların hafızasını olcmuyoruz. Her şey acıkken sorabileceğiniz soru nedir? Onemli olan budur." dedi.
- "Teknik calışmalar sonrasında genel bir acıklama yapılacak"
Milli Eğitim Bakanı Selcuk, ozel oğretim kurumları ve kurslara ekonomik desteğin olup olmayacağı ve velilere geri odemenin yapılıp yapılmayacağı şeklindeki soru uzerine, şu acıklamalarda bulundu:
"Teknik heyet calışıyor. Maliye Bakanlığımızla da irtibat halindeyiz. Dun ilgili STK'lerle bir aradaydık. Bana bir rapor verdiler. TOBB Başkanımız ile bir goruşme yaptık, bu konularda. Bununla ilgili ne yapabiliriz diye. Teknik calışmalar sonrasında genel bir acıklama yapılacaktır."
Bakan Selcuk, atanan 20 bin oğretmenle ilgili takvimin de en kısa zamanda acıklanacağını vurgulayarak, "Musterih olsunlar, teknik planlamalar uzerinde calışılıyor. 2020 yılı icinde 20 bin oğretmen daha alacağımızı gectiğimiz gunlerde acıklamıştık. Calışmalarımız devam ediyor." dedi.
bakan-selcuk-adaylar-musterih-olsun-ek-20-bin-ogretmen-atamasi-yapilacak-5e90a2b6d866c.jpg
Bakan Selcuk, canlı yayınla uzaktan eğitim surecini anlatacak