Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  2.791
  Konu
  2778
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.791

  Konu:2778

  Aldığı Beğeni:0  2019 Oscar Odulleri’nin yıldızı parlayan filmi Green Book (Yeşil Rehber), Akademi’nin hassas olduğu ırkcılık ve homofobi temasını samimiyetle işlemesi bakımından bircok sinemaseverden ve sinema otoritesinden tam not alan bir film oldu. Akademi’nin "En İyi Film" odulune layık gorduğu film, bugune kadar aynı odulu kazanmış filmlerin yanında, samimi diyalogları, anlamlı kurgusu ve oyunculuklarıyla cizgisini ortaya koyuyor.
  Green Book, başrollerinde Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin performanslarıyla devleştikleri, izleyeni hem gulduren hem de derin derin duşunduren zamansız bir film olmuş. Yonetmenlik kariyerinde 1994 yapımı Salak ile Avanak (Dumb an Dumber) ve 1998 yapımı Ah Mary Vah Mary (There's Something About Mary) gibi komedi unsuru ağır basan filmlere imza atmış olan yonetmen Peter Farrelly, bu defa oldukca farklı bir işe imza atmış.
  Green Book, birbirinden cok farklı deneyimlere ve kulturel arka planlara sahip olsalar da, sağduyuları sayesinde birbirini anlayabilen iki adamın gelişmekte olan arkadaşlığını, gercek bir hikayeden oyle samimi bir dille beyaz perdeye aktarmış ki, “insan” olabilmenin hayattaki tum on yargıları anlamsız kılabileceği fikri, filmin kapanış jeneriği gozlerimizin onunde akarken iyiden iyiye akıllarımıza ve kalplerimize işlemiş oluyor.
  J.R.R. Tolkien’in kitaplarından beyaz perdeye uyarlanan, her bir filmi odul rekortmeni olmuş epik film uclemesi Yuzuklerin Efendisi’nin Kral’ı Aragorn roluyle gonullerde taht kurmuş Viggo Mortensen, cocuklarını modern cağın gerekliliklerinden uzakta buyuttuğu bir babayı canlandırdığı Kaptan Fantastik’te de, farklı rollere uyum sağlayabilen bir aktor olduğunu kanıtlamıştı. Green Book’ta canlandırdığı İtalyan-Amerikan aile babası Tony Lip karakterindeyse Mortensen, ailesine bağlı, muzip ve sadık bir dost olabilmeyi cok iyi başarıyor. Tony Lip, inatcı ama hızlı oğreniyor.
  2017 Oscar Odulleri’ne damga vuran Ay Işığı (Moonlight) filmiyle daha yakından tanıdığımız Mahershala Ali’nin homoseksuel ve Afro Amerikan bir piyano virtuozu olan Dr. Donald Shirley’yi canlandırdığı filmde, Shirley’nin donemin kendisinin aleyhine olan toplumsal gerceklerine karşı başı dik duruşu ve filmin Shirley’nin maruz kaldığı haksızlıkları ajite etmeden aktarabilmesiyse takdire şayan.
  Tony Lip ve Donald Shirley’nin “nezaketle anı yaşamayı” oğrendikleri yolculuklarında birbirlerine katabildikleri her bir bakış acısı, dikkatle izlenirse gunumuzde de hukum suren farklı olanı otekileştirme tabusunu yıkabilecek gucte. İşte Green Book bu yuzden, 1960’ların Guney Amerika’sında gecse de, her donemde izlendiğinde farklı dersler cıkarılabilecek zamansız bir yapım olmuş.
  Livaze Gul Erişti
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.