Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Muhabir
  Mesaj
  90
  Konu
  90
  Üye Avatarı

  Mesaj:90

  Konu:90

  Aldığı Beğeni:0  Bademciklerin tıptaki adı; "tonsil"dir. Bademciklerin enfeksiyonuna/iltihaplanmasına tonsillit adı verilir.
  Bademcikler, dilin arka kısmında boğazımızın her iki yanında yer alan yapılardır. Bademciklerin görevi ağız- burun yolu ile vücuda giren bakteri, virüs gibi yabancı mikroorganizmaları tutmak ve onlarla savaşmaktadır. Ancak bazen bademcikler bakteri ve virüsleri yok edemezler ve bu mikroorganizmalar bademciklerin üzerinde çoğalır ve tonsillit de denilen bademcik iltihabına neden olur.
  Bademcik iltihabının (tonsillitin) belirtileri nelerdir?

  En sık rastlanan belirtiler şöyledir:
  - Boğazda kuruluk
  - Yutkunmada zorluk
  - Bademciklerin şişmesi kızarması, bazen de üzerinde beyaz iltihap gözlenmesi
  - Ateş
  - Boyun bölgesindeki lenf bezlerinin şişmesi
  Bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

  Bademcik iltihabının nedeni bakteriler ise antibiyotik kullanımı önerilir. Ancak virüs kaynaklı bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik kullanımı işe yaramamaktadır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler kullanılabilen diğer ilaçlar arasında yer alır. Ayrıca hastanın dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi, iyi beslenmesi tedaviye büyük katkı sağlamaktadır.
  Bademcik iltihabı tedavi edilmezse kalp romatizması ve böbrek iltihabı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına gidilmesi ve uygun tedavinin alınması oldukça önemlidir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.