Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kuzu Dolma Tarifi

livacan

Member
arkadaşlar herkese merhabalar. malum yılbaşına çok az kaldı. ve yılbaşı menüsü için tarifler bakıyoruz. ben kuzu dolma tarifi buldum ve sizinlede paylaşmak istiyorum...

" Kaburganızı kuzu kaburga yapacağınızı belirterek seçerseniz kasabınız sizin için uygun şekilde hazırlayarak teslim edecektir. Öncelikle kaburgamızı tuz ve karabiberle iyice ovarak terbiyeleyelim. İç pilav için soğanımızı sıvı yağda kavuralım.
Pembeleşince dolmalık fıstıklarımızı ilave edip pembeleşinceye kadar kavuralım. Bir çay kaşığı domates salçasını ilave edip kavurmaya devam edelim. Sonra 1 buçuk çay bardağı su ve kuş üzümlerimizi, yenibahar ve tuz ile karabiberi ekleyelim.
Kapağını kapatarak demlenmeye bırakalım. Çok pişirmeyeceğiz. Pilavımız orta karar piştikten sonra kenara alıp soğutalım. Sonra Kuzu kaburgamızın kesesine pilavı dolduralım ve irice bir iğneyle açık ağzını dikelim. Ardından içindeki pilavı dökmemeye dikkat ederek genişçe bir tavada az yağda kaburgayı iyice mühürleyelim. Tencerenin yarısına kadar suyunu ekleyip pişirmeye başlayalım. Yaklaşık 2 saat piştikten sonra fırın kabının içine oturtup yoğurtlu-salçalı sosu üzerine sürelim ve 250 derece ısıtılmış fırında nar gibi kızarana kadar pişirelim."

kaynak: bizim tarifler

tarifi okurken bile canım feci halde çekti :) yılbaşı sofrası için harika bir tarif olduğunu düşünüyorum şahsen...