Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kefir Tarifi

livacan

Member
herkese merhabalar... kefir'in faydalarını birçoğunuz biliyorsunuzdur :) sporcu yemekleri, tarifleri bakanlar zaten aşinadır...

"Kefir Tarifi
ADIM 1

Kefir mayasını plastik kaşık ile kavanozdan alıp bir cam sürahinin dibine koyalım.

ADIM 2

Üzerine ılık sütü (ortalama 25 derece) dökelim.

ADIM 3

Sürahinin ağzını streç film ile kaplayıp bir iki delik açalım ve karanlık odada 24 saat bekletelim. (Eğer tarifi Kışın uyguluyorsanız çevresine bir havlu sarın.)

ADIM 4

24 saat tamamlanınca kefir taneleri yukarı çıkıyor. Kefir tanelerini ayırmak için plastik süzgeç kullanalım.

ADIM 5

Ancak çok küçük delikli olmasın ayırdığımız kefir tanelerini istersek hemen mayalama için kullanabiliriz, kullanmayacaksak içme suyu ile yıkayıp küçük bir cam kavanoza koyalım.

ADIM 6

Yine üzerini geçecek kadar içme suyu koyup ağzını kapatıp buzdolabında saklayalım.

İPUCU:Oluşan kefirinizi hemen tüketebilir ya da buzdolabında saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun…"

kaynak: bizimtarifler

kefir hastası biriyim. artık bu tarif sayesinde evde de yapacağım bu tarifi :)sizin yemek tarifleri önerileriniz neler sporcular için?