Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gıda İntoleransı ve Beslenme Programı

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Gıda intoleransı sık sık gıda alerjisi ile karıştırılmaktadır. Gıda alerjisi bağışıklık sisteminin yanlış işlemesinden kaynaklanırken gıda intoleransı gıdaların iceriğindeki belli proteinlerin, şekerlerin veya katkı maddelerinin sindirilememesi demektir. Gıda intoleransı en etkili bicimde, intoleransı tetikleyen gıdaların belirlenerek sakınılması ile onlenmektedir. Gıda intoleransınin tedavisi yoktur, fakat doktor gozetiminde oluşturulan bir beslenme programıyla kontrol edilebilir hale getirilebilir.
Adım 1
Gıda alerjisiyle gıda intoleransı arasındaki farkları ve sindirim sisteminin nasıl calıştığını oğrenin. İnce bağırsaklarınız aldığınız gıdalardaki protein ve şekerleri parcalamaktan sorumludur. Enzimler sindirim sisteminde protein ve şekerin emilmesini sağlayan kimyasal bileşenlerdir. Belli enzimler vucudunuzda bulunmuyorsa gıda intoleransınız var demektir. Hazımsızlık, gaz, mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıklar gıda intoleransı belirtileridir. Gıda intoleransınin kurdeşen, yuzde oluşan şişkinlikler veya astım gibi belirtileri yoktur; bu belirtiler gıda alerjisiyle alakalıdır.
Adım 2
En yaygın gıda intoleransı tipleri laktoz ve gluten hassasiyetleridir. Laktoz intoleransınden şikayetci olan kişiler sutte bulunan laktoz şekerini sindirememektedir. Colyak hastalığı olarak da adlandırılan gluten intoleransınde, bağışıklık sistemi buğday, arpa ve cavdarda bulunan gluten adlı proteine tepki verir. Bu rahatsızlıkta bağırsak duvarları zarar gorur. Laktoz intoleransının cok ciddi bir zararı olmamasına karşın gluten intoleransı bircok yan etkiye sebep olabilir.
Adım 3
Eliminasyon diyeti ile hangi gıdaları test etmeniz gerektiğine karar vermek icin doktorunuzla goruşun. Eliminasyon diyeti hassasiyet belirtilerini tetikleyen gıdaları bulmanıza yarar. Elimine etmeye karar verdiğiniz gıdaları iki haftalığına beslenme programınızdan cıkarın. İleriki bir tarihte bu gıdaları tekrar programınıza alın. Bu yolla belirlediğiniz tetikleyicileri bir kenara kaydedin. Hangi gıdaları aldığınız ve aldığınız gıdaların sizi nasıl etkilediğinin kaydı, doktorunuzun daha ileri testler yapılması gereken gıdaları belirlemesinde kolaylık sağlayacaktır.
Adım 4
Gıda intoleransı tanısı kesin olarak konulduğunda, hassas olduğunuz gıdayı beslenme programınızdan cıkarın. Orneğin histamin iceren gıdalara karşı intoleransıniz varsa, bira, şarap, peynir, ıspanak ve ton balığı tuketmemelisiniz. Bazı gıda hassasiyetleri bağırsakların gıdayı sindirmesini sağlayan ilaclarla tedavi edilebilir.
Turkiye’de bu testler artık hem hastanelerde hem de ozel sağlık kuruluşlarında yapılıyor. Gıda intoleransı testi sonucuna gore uygulayabileceğiniz bir diyet programı sayesinde cok daha cabuk kilo vermeniz mumkun olacaktır.