Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Excel'de Şıkları Ayıklamak

Bilal

Member
Merhabalar, daha önce hiç excel ile böyle şeyler yapmadığım için çok zorluk çekiyorum.

Böyle bir tablom var, A sütununda alt alta 200-300 adet sorularım olacak ve ben if koşulu ile içerisinde "A)", "B)", "C)", "D)" içeren hücreleri sağdaki bölümlere sırasıyla alt alta taşımak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Zor bir proje dersim var geçip kalmam buna bağlı.. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

koq36t.png

Edit: Sonunda çözdüm.
biggrin.svg

Çözüm: (Çözümü donanımhaber sitesindeki cdemir üyesinin cevabı sayesinde çözdüm ve sorunum özel bir sorun olduğu için kendime uyarladım, daha evrensel olan bu çözümü de paylaşmak istedim. Kendi amacına göre kişiselleştirmek isteyen arkadaşlar olursa buna göre yapsılar benim çözümüm sizin işinize yaramaz ama yine de buraya bırakıyım.
smile.svg
)

Benim dosyamdaki formül (işinize yaramayabilir) =EÐER(EHATALIYSA((BUL("A)";A2)));"0";A2)

Evrensel çözüm =

forum.donanımhaber SamJam isimli arkadaşın sorusu:

Excel'de şöyle bir formül yazmak istiyorum. Eğer C2 hücresi ABC metni içeriyorsa sonuç Evet, içermiyorsa Hayır olsun. Yardımcı olur musunuz Türkçe formül konusunda?

forum.donanımhaber cdemir isimli arkadaşın muhteşem çözümü
biggrin.svg
:

Bu formül ile ABC metinin neresinde geçiyorsa geçsin EVET sonucunu alırsınız. Örneğin; CABCD, ABCDE vb..

=EÐER(EHATALIYSA((BUL("ABC";C2)));"HAYIR";"EVET")

Aradakilere bakmasın. Sadece başlangıçtaki 3 karaktere baksın diyorsanız aşağıdaki formül işinizi görecektir.

=EÐER(SOLDAN(C2;3)="ABC";"EVET";"HAYIR")