Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evden kacan İman ‘Baraj’a yakalandı!

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
evden-kacan-iman-baraj-a-yakalandi.jpg

Evden kacıp şohret olmak icin İstanbul'a geldiğin doğru mu?
Aslında şohret olmak icin değil; oyunculuk hayalimi gerceğe donuşturmek icin cıktım yola. Hayallerimin peşinden gittim yani. Fas'ta cok sakin bir hayatım vardı. Ailem asla bana kotu davranmadı. Rahmetli babam komiser; annem Fransızca oğretmeniydi. 6 kardeşiz, 3 kız, 3 erkek. En kucukleri benim.
Durağan hayattan sıkıldın…
Fas'ta cok fazla sosyal bir hayatım olduğunu soyleyemem. Cunku kapalı bir ailede buyudum. Babam mesleğinden dolayı pek cok olumsuzluğa tanık oluyordu ve dışarısının kadınlar icin tehlikeli olduğunu duşunuyordu. Dolayısıyla hayatım, ev ve okul arasında geciyordu. En buyuk zevkim film izlemekti.
Filmleri izlerken oyunculuk hayallerin mi başladı?
Oyuncu olmayı cocuk yaştan itibaren aklıma koymuştum. Evimizdeki kutuphanede Ataturk'un ‘Nutuk' kitabı vardı, 8 yaşında onu okudum. Kitabın ardından buyuk bir saygı ve hayranlık duydum. Ozellikle onun kadınlara bakış acısı, verdiği haklar cok kıymetliydi. Hicbir ulkede kadınların secme ve secilme hakkı yokken, Ataturk bu hakkı vermişti kadınlara. 13-14 yaşımda Fas'ta Turk dizileri yayınlanmaya başladı. Turkiye sevgisi icimde buyumeye başladı. ‘Aşk-ı Memnu' dizisinin tiryakisiydim ve Kıvanc Tatlıtuğ ile Beren Saat'i buyulenmiş gibi izliyordum. Turkan Şoray hayranıydım. Baraj dizisinin 44 yıl once filmini yapmış o. Artık Turkiye'deki ilk Arap oyuncu olabilirim fikri netleşmeye başlamıştı.
evden-kacan-iman-baraj-a-yakalandi-60214c0f82dfb.jpg
Baraj dizisindeki en dikkat ceken karakterlerden biri olan Zahra'yı canlandıran İman Casablanca, daha once Yasak Elma dizisindeki roluyle buyuk beğeni toplamışti. Casablanca 2018'de Turk Hava Yolları'nda kabin memuru olarak calışmıştı.

BABAM GERİ GOTURDU
Gelelim evden kacıp İstanbul'a gelişine…
Her zaman sorgulayan asi bir insan oldum. Kadın olduğum icin, başka bir ulkeye gidemeyeceğimi soylediler. Ben de onlara inat Fas'tan ayrıldım. 17 yaşındaydım. Turkiye'de bir arkadaşımın yanına geldim. Babam komiser olduğu icin izimi surmuş ve peşimden gelerek beni Fas'a geri goturdu. ‘Matematik eğitimini bitir, sonra gidebilirsin' dedi. Eğitimimi tamamladım ve matematik muhendisi oldum. Bu arada Turkce oğrenmeye de başladım.
İstanbul'a ikinci gelişinde artık baban peşinde yoktu galiba…
İkinci gelişimde, babamı kaybetmiştim. Keşke hayallerimi gerceğe donuşturduğumu gorebilseydi. Kendime yatırım yaptım. Şan, diksiyon, oyunculuk eğitimi ile kendimi oyunculuğa hazırlamaya başladım. Paris'te Fashion Week'te Erkan Ozarman ile tanıştım. Hayatımın donum noktası oldu. Emeği coktur bende. Best Model yarışması icin teşvik etti ve 2018 Best Model of the World birinciliğini kazandım. O birincilik yeni kapılar actı.
Ne kadar zamandır Turkiye'desin?
4 yıl oldu. Turkcemi geliştirmek icin cok calıştım. Tarkan'ın şarkılarını dinliyordum ve Turkceyi oğrenmemde cok faydası oldu. Bir gun teşekkur etmek isterim.
Gelelim Baraj dizisine…
Baraj ile başladı oyunculuk yolum. Med Yapım'la goruşmeye gittim ve karakter secimi icin yapılan cekimlere katıldım. Fatih Aksoy performansımı beğendi ve Zahra karakterini canlandırmam istendi.
Bu rol urkutmedi mi seni?
Ne urkutmesi, Zahra karakteri beni cok korkuttu. Zahra dizinin kotu karakteri. Evli barklı ama gozu oynaşta. Sonra bu farklılığın, oyunculuğum icin buyuk bir zenginlik ve kazanım olacağını duşundum. Haklı cıktım. Zahra, oyunculuğuma cok fazla şey kattı. Onunla empati kurdum, davranışlarının nedenlerini sorguladım, yaşadığı değişime ortak oldum. Seyirci bana kızsa da Zahra ile guzel bir yolculuk yaşıyoruz.
Oyunculuktaki gercek hedefin nedir?
Oncelikle Turkiye'de kalmak istiyorum. Burayı cok seviyorum ve kendimi evimde hissediyorum. Turkiye'ye ilk geldiğim gun de ‘Ben burada yaşayacağım' demiştim ve o hissim hic değişmedi. Bundan sonra bir festival filminde oynamak istiyorum. Farklı dillerde farklı karakterler canlandırmak cok keyifli olur. Bir muzikal, bir tiyatro oyunu hayal ediyorum. Ana dilim Arapca ve Fransızcadır. Bu avantajımı da hayata gecireceğim.
evden-kacan-iman-baraj-a-yakalandi-60214c1030fbf.jpg
Casablanca'nın en buyuk tutkusu atlar.

[h=2]Atların sadakati beni etkiliyor[/h]Fas'taki evlerinde tavşan, kirpi, kopek, kaplumbağa, kedi olduğunu soyleyen İman Casablanca'nın yureğinde atların yeri cok başka. “Atların sadakati ve insanlarla olan iletişimi beni cok etkiliyor. Donem projeleri fazlaca yapıldığı icin at binmeyi de oğrenmek istedim. Bakarsınız boyle bir teklif gelir. At sevgimi eğitimle birleştirdim” diyen Casablanca 1999 doğumlu. Ailesinin 6 cocuğundan biri. Arapca, Fransızca ve Turkce biliyor.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur