Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Enerji Seviyesi ve Beslenme Yolları

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Kalori, belirli bir yiyeceğin vucudumuza sağladığı enerjiyi olcmemizi sağlayan bir olcu birimidir. Siz sabah kahvaltınızda yiyeceğiniz bir kase mısır gevreğini bir enerji kaynağı olarak değil karnınızı doyurmak icin bir arac olarak gorseniz de tukettiğiniz besinler vucudunuzun enerji seviyesini ve ruh halinizi doğrudan etkiler. Beslenme yoluyla hayatınızı canlandırmak veya enerji seviyenizi yukseltmek istiyorsanız, dikkatli ve dengeli beslenmeniz son derece onemlidir. Cok fazla veya cok az yemek yemek halsizliğe sebep olabilir. Enerjik olabilmek icin yemek yediğiniz takdirde, vucudunuzdaki ve ruh halinizdeki değişikliğin farkına varabilirsiniz. Beslenme duzeninizde herhangi bir değişiklik yapmadan once doktorunuza danışmak sizin adınıza yararlı olacak.
[h=2]Adım 1[/h]Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapın. Kahvaltı etmemek, uyurken cok fazla kalori yaktığınız ve uyku sonrası enerjiye ihtiyac duyduğunuz icin enerji seviyenizde cokmelere sebep olabilir. Yulaf ezmesi ve az yağlı yoğurttan oluşan bir kahvaltı son derece sağlıklı olabilir. Bunun nedeni bu besinlerin kompleks karbonhidratlar ve sindirime yardımcı olabilecek sağlıklı bakteriler icermesi.
[h=2]Adım 2[/h]Her gun ana oğunlerinizin yanı sıra birkac ufak ara oğun yiyin. Beslenme duzeninize ekleyeceğiniz ufak oğunler gun icerisinde size surekli olarak enerji sağlayacaktır. Ana oğunlerinizi tukettikten sonra, sindirime daha fazla enerji harcandığı icin uzerinizde bir ağırlık hissedebilirsiniz.
[h=2]Adım 3[/h]İşlenmiş karbonhidratlar yerine tam tahıllı ekmek, makarna ve cavdar ekmeği gibi kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Kompleks karbonhidratlar kan şekerini hızlı bir şekilde yukselttiği icin, yorgunluğunuzu azaltır. Ayrıca yeteri kadar karbonhidrat bulundurmayan beslenme duzenleri gerginlik, depresyon ve sinir gibi duyguları tetikleyebilir. Sağlıklı karbonhidratlar tuketerek hayatınızı canlandırabilirsiniz.
[h=2]Adım 4[/h]Her oğununuzde ve ara oğununuzde (Adım 2’deki gibi) protein almaya ozen gosterin. Hindi eti, ton balığı, fasulye, nohut, balık ve soya urunleri gibi yağsız protein kaynakları tuketmeniz de gun icinde enerjik hissetmenizi sağlar.
[h=2]Adım 5[/h]Beslenme duzeninize omega3 yağ asitleri iceren besinler eklemelisiniz. Balık, yoğurt, portakal suyu, sut, yumurta ve besin değerleri acısından zenginleştirilmiş ekmek gibi omega3 yağ asitleri iceren besinler tuketmeniz, uzerinizdeki negatif ruh halinden kurtulmanızda size yardımcı olur.
[h=2]Adım 6[/h]Gun icerisinde sıkca su icin. Vucudunuz gun icerisinde bircok hayati aktiviteyi gercekleştirmek icin suya ihtiyac duyar. Eğer vucudunuzda yeteri kadar su bulunmuyorsa, kendinizi yorgun ve uyuşuk hissetmeye başlarsınız. Her gun 8 bardak su icmeniz sağlığınız acısından son derece yararlı.