Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

En Fazla Enerji Veren Yiyecekler Hangileridir?

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Yeni bir iş gununun daha ortasına bile gelmeden gozleriniz kapanmaya mı başlıyor? Siz de hemen caya, kahveye başvuruyorsunuz. Evet, cay ve kahve uykunuzu acıyor ama bizim size daha sağlıklı bir onerimiz var. Hem sağlıklı beslenip hem de enerjik olmanız mumkun. Gelin enerji veren besinler nelermiş birlikte gorelim.
[h=2]Ceviz ve badem[/h]

Enerji veren besinlerin başında ceviz ve badem geliyor. 2011’de yapılan bir araştırmaya gore sabah sadece kucuk bir avuc badem yemek kan şekerinizin tum gun boyunca dengede durmasına yardım ediyor. Gunun ortasında enerjinizin duşmeye başladığını hissediyorsanız enerji veren besinler yine yanınızda. Yaklaşık 6 – 7 tane ceviz yemek hem beyin fonksiyonlarınızın artmasına hem de enerjinizi geri kazanmanıza yardım ediyor. Araştırmacılar bunun cevizin icindeki omega 3 yağ asitleri sayesinden olduğunu soyluyorlar.
[h=2]Az yağlı sut urunleri[/h]

Enerji veren besinlerden bir diğeri de az yağlı ya da yağsız sut urunleri. Sut şekeri ya da laktoz olarak bildiğimiz madde enerjinizi geri kazanmanıza yardım ederken, icindeki protein de karnınızın acıkmasını yavaşlatıyor. Enerji veren besinleri daha ilk oğunden tuketmek isteyenler icin tavsiyemiz bir kase yoğurdun icine yulaf ezmesi katarak gune bununla başlamanız. Probiyotik etkisiyle hem sindirimi kolaylaştırıyor hem de bağışıklık sisteminizi guclendiriyor.
Kahve icmek isteyenler icin de bir onerimiz var. Kahve bile iciyor olsanız enerji veren besinlerden tuketmelisiniz. Bu nedenle mutlaka kahvenizin icine sut katın.
[h=2]Avokado ve zeytinyağı[/h]Tadının kotu olduğunu duşunuyor olabilirsiniz ama gunde bir avokado yemek kolay kolay acıkmanızı engelleyecek. Avokado ve zeytinyağında bulunan faydalı yağlar uzun sure tok hissetmenize yardım edecek. Ayrıca avokado potasyum bakımından da cok zengin. Bu da kan basıncınızı duzenlediği ve bobreklerinizin fonksiyonunu arttırdığı anlamına geliyor.
[h=2]Cok pişmiş yumurta[/h]Sadece 80 kaloriyle gunu enerjik gecirmek isteyenler icin tavsiyemiz cok pişmiş bir adet yumurta. Yuksek oranda protein ve cok az kalori icermesi nedeniyle sizi 3 – 4 saat boyunca enerjik tutuyor. Kısacası enerji veren besinlerin başında kahvaltımızın bir numaralı adaylarından yumurta geliyor.
[h=2]Yabanmersini[/h]Oğle yemeğinden sonra atıştırmalık olarak kucuk bir kase yabanmersini deneyebilirsiniz. Bir kase yabanmersini yalnızca 80 kalori, ustelik gunun kalan kısmında enerjik olmanızı sağlayacak. Enerji veren besinlerin sağlığınıza daha bircok faydası olduğunu da hatırlatalım. Orneğin yabanmersini tam bir antioksidan. Yani sizi hem hastalıklardan koruyor hem de beyin hucrelerinizin yenilenmesine yardım ediyor. Ama şeker katılmış kırmızı yabanmersinlerini değil aktarlarda bulabileceğiniz mor olanları tuketmeniz daha faydalı.
İlla ki iceceklerle kendime geliyorum diyenlere de onerimiz var. Kahve yerine yabanmersini suyu icmeyi deneyin. Cok daha sağlıklı.
[h=2]Bitter cikolata[/h]Unutmayın, cikolatanın en sağlıklı turu bitter olanı. Gunun ortasında kendinizi hem yorgun hem de mutsuz hissediyorsanız enerji veren besinlerden size en uygun olanı bitter cikolata. İcindeki endorfin sayesinde kendinizi daha iyi hissedecek, serotonin sayesindeyse canlanacaksınız. Ama cikolatanın buyusune kapılıp fazla yemeyin. Gunde bir ya da iki parca bitter cikolata yeterli.
[h=2]Turuncgiller[/h]İşte ya da okulda olmanız fark etmez. Turuncgilleri her yerde tuketebilirsiniz. Enerji veren besinler listesinde turuncgillerin tumu var. İcerisindeki doğal şeker sadece 30 dakika icinde kana karışıyor ve enerji vermeye başlıyor. Ustelik icinde bulunan bol miktarda lif sayesinde uzun sure tok kalıyorsunuz. Ofiste ya da okuldayken mandalina yiyebilirsiniz. Sabahları sadece yarım greyfurt yemeniz de kilo vermenize yardımcı olacaktır.
Enerji veren besinler sağlığınızı koruyarak gun icerisinde enerjik olmanızı sağlıyor. Yorgunluk, uykusuzluk gibi sorunlarla uzun zamandır mucadele etmeye calışıyorsanız uzman yorum olarakdanışarak durumunuza ozel tavsiyeler alabilirsiniz.