Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

25 yıl bilfiil eşek gibi calıştım

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
25-yil-bilfiil-esek-gibi-calistim.jpg

Aşk şarkılarının sevilen ismi sanatcı Ferhat Gocer yeni albumu ‘Bana Aşkı Yaşat' icin dinleyenlere ‘iyi bir yol arkadaşı, moral ve guc olacak' yorumunu yaptı. Şarkıları pandemi surecinde yaşadığımız butun sıkıntıların tortusu ve dışa vurumu olarak hazırladığını anlatan Ferhat Gocer'le evinin bahcesinde aşktan, muziğe, yeni albumunden, doktorluk gunlerine uzanan keyifli bir roportaj yaptık…
■ Kısa arayla ikinci albumunuz cıktı. Boş duramayanlardan mısınız?
25-yil-bilfiil-esek-gibi-calistim-60b649b517dfd.jpg
Gocer, Hande Zeyrek'in sorularını yanıtladı.

Duramazdım! Diyeyim. 25 yıl bilfiil eşek gibi calıştım. Ayda uc gun eve gidebiliyordum. 1986 tıp fakultesi girişim, 1988'de konservatuara başladım. Oğrenci evinde yaşıyorduk. Topkapı'da İstanbul Universitesi Tıp Fakultesi vardı. Kadıkoy'de de Devlet Konservatuarı. Sabah 7'de başlardı koşturma once okula gelirdim dersler bitince 16.00 gibi doğru konservatuara. Akşam vapura biner Kadıkoy'den Eminonu'ne gecer, oradan otobusle Bahcelievler'deki eve. Uyuya kalırdım vapur iki kez gider donerdi. Asistanlık donemimde aynıydı. Haydarpaşa Numune Hastanesi birinci cerrahinin en altı morgun yanında bir minibusum vardı onun icinde yatardım. Her sabaha karşı orada vefat edenlerin yakınlarının ağlama sesiyle uyanırdım.
■ Bir koltukta iki karpuzu nasıl taşıdınız?
Birini bırakmayı beceremedim. Bugunku Ferhat konuşsa ben şahsen bunu bir daha yapmam. 25 senemi hatırlamıyorum duşunun. Yaşamadım gibi bir şey oldu. Oradan oraya koştur. Yaptığım hicbir şeyin tam olarak tadına varamadım. Bir koltukta iki karpuz olmuyor. Cok uzun sure kendimi hep kandırdım.
■ Şimdi nasıl hissediyorsunuz?
En sakin donemimi yaşıyorum. Cok calıştım buyuk emek sarf ettim. Bir emekle buraya geliyorsunuz. Yetenekmiş şansmış bunların hepsi yardımcı rollerde. Ana oyuncu emek hayatta. Emek yapmadan bilgi olmadan gerisi yalan. Emeğin nefesi tukenmez. Benzini bitmez.
İLK ALBUM TUTMASAYDI YURDIŞINDA CERRAHTIM
■ Hayatınızın donum noktası hangi an?
Muzik benim var olma sebebim. 34 yaşında artık umidimi kesmiştim. İkinci evliliğimi yaptığım İngiliz vatandaşı olan eşimle yurtdışına yerleşip sadece hekimlik yapmayı duşunmeye başladım. Muziği hayatımdan cıkartmak uzere olduğum bir noktaya doğru ilerliyordum. Cunku umudumu kaybetmeye başlamıştım. Son bir deneme yapmak istedim. Ne olursa olsun album cıkaracağım dedim. Kırılma noktası 2005'te 35 yaşındayken ilk cıkan o ilk albumdur. O şarkılar tutmasaydı ben şuan Londra'da bir genel cerrahi uzmanı olarak calışıyor olurdum.
■ Yeni albumun ismi oldukca iddialı ‘Bana Aşkı Yaşat' diyorsunuz. Kime bu cağrı?
Sevdiğine cağrı haykırış. Ben seninle aşkı yaşamak istiyorum diyor. Şarkılar yaptım beni dinleyenlerin beğeneceğini umit ediyorum ve onlarla 28 Mayıs itibariyle dijital ortamda paylaşacağım. 1,5 yılımı aldı bu 9 şarkıyı hazırlamam. Benim de besteci ve soz yazarı olarak yazdığım eserleri de paylaşmış olduğum bir album oldu. Amacım ruh halimi de anlatmaktı. Şakir Askan, Zeynep Talu, Saadettin Dayıoğlu, Cenk Kandıralı, Hasan Kaplan, Neşe Secil Tokat, Levent Gursel gibi kıymetli ustatlarla calıştık.
25-yil-bilfiil-esek-gibi-calistim-60b649b56faed.jpg
■ Nasıl bir tat bırakacak bu album dinleyenlere?
Sıkıntılarına yardımcı olabilecek iyi bir yol arkadaşı diyebilirim. Moral olacak guc olacak bundan eminim. Cunku bu pandemi surecinde yaşadığımız butun sıkıntıların tortusu ve dışa vurumu var albumde. Yalnız olmadıklarını ve guclu hissedecekler. İddialı bir laf ama pandemiyi iclerinde psikolojik olarak bitirecek bir album diyebilirim. Silkelenecekler. Ben inanıyorum artık pandeminin bundan sonraki sureci bizi uzmeyecek. Hayatımızı artık yavaş yavaş geri kazanmamız gerekiyor.
AŞK RUHUN VAHŞİ ATIDIR
■ Aşk şarkılarının sevilen ismi olarak aşkın sırrını cozdunuz mu?
25-yil-bilfiil-esek-gibi-calistim-60b649b5e7814.jpg
İYİ BİR YOL ARKADAŞI OLACAK Adını Tek Gecerim'le başlayan albumde yeni şarkılar dışında sevilen turkuler ‘Yuruyorum Dikenlerin Ustunde' ve ‘Ninna'yı da yorumlayan Gocer, bir de Sabahattin Ali surprizi yaptığı yeni album icin ‘dinleyenlere iyi bir yol arkadaşı olacak' dedi.

Ben aşkı buyuk bir belirsizlik olarak değerlendiriyorum. İcinde ofke hasret sevgi var. Tek kelimeyle ruhtaki fırtına hali. Aşkın sırrını cozemedim ama bence aşk ruhun vahşi bir atıdır. Siz sevgi saygı hoşgoru ve anlayışla kuşatmadan bu atı surmeye kalkarsanız sizi ucurumdan surukler.
■ Nelere asla tahammulunuz yok?
Takiye ve ikiyuzluluğe asla tahammulum yok. Olduğundan farklı gorunenlere tahammulum yok. Cok az arkadaşım var. İnsan severim ama etrafındaki duygusal ve cıkarsal kirliliği gormeye başladığınızda daha secici olmaya başlıyorsunuz.
■ Her şey normal giderse konser ve turne calışmanız var mı?
Gerek bu yeni album vesilesiyle gerekse pandemi oncesi hazırlamış olduğum Sabahattin Ali Aldırma Gonul oyunun buyuk turnesine ve konserlere 16 Temmuz itibariyle başlıyorum.
[h=2]TELEVİZYONA KARŞI TUM SAMİMİYETİMİ KAYBETTİM[/h]■ Şarkılar eskisi gibi dillere pelesenk olmuyor mu?
Cok normal. Ne oluyor ki? Dijital dunya diye bir şey cıktı artık gundemi dijital belirliyor. Bu değişime ayak uydurmak zorundasınız. Dijital dunya daha ozgur. Televizyondaki hicbir şeyin gecekliğinden emin değilsiniz. Televizyonda cıkan insanlar cok duşunerek konuşuyorlar.
■ Televizyon izlemiyor musunuz?
Hic izlemiyorum. Haberleri sosyal medyadan takip ediyorum. Televizyona karşı butun samimiyetimi kaybettim. 4-5 yıldır hicbir haber programı izlemedim. Ben televizyonunu ve orada cıkan herkesin ya tetikci ya algı manipulatoru ya korkak olduğunu duşunuyorum. Aksini soyleyen yalan soyler. Soylediği cumleleri emin olun 30 defa duşunup calışıyorlar.
■ Sanatcılar ve muzisyenler bu surecte unutuldu mu?
Studyo olmasaydı ben de kafayı uşutmuştum. Sahne yok uretim yok. Ekonomik boyutu cok daha başka. Enstrumanlarını satan, intihar eden muzisyenler, esnaflar var. MSG ve POPSAV'da yoneticiyim ve bu zor donemde 1,5 milyona yakın kaynak uretip paylaştık. Elektrik faturalarını odeyemeyen doğalgaz faturasını verdiğimiz destekle odeyenlere şahit oldum. Daha cok sahip cıkılmalıydı. Birkac arkadaşımızın intihar etmesine engel olabilirdik yapamadık. Suclamak icin soylemiyorum bencil olamamak lazım esnafta kan ağlıyor.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur