Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  2.791
  Konu
  2778
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.791

  Konu:2778

  Aldığı Beğeni:0  Cayın, ozellikle yeşil cayın antioksidan etkisini bilmeyen yok. Peki cay kalbinizi de korur desek? O zaman bir bardak cay guneşte demlenirse?
  Bir bardak cay sinirleri yatıştırıyor, kalbinizi koruyor, ustune bir de kanser riskini azaltıyor desek inanır mısınız? İnansanız iyi olur. Cunku araştırmalar oyle diyor. Cayın faziletleri balkon sohbetlerine, cekirdek cıtlamalarına yarenlikle bitmiyor. Cay kalbi guclendiriyor, bazı kanser turlerini engelliyor, Alzheimer’i bile onluyor. Cay isteyen?
  2002’de 3000 kişi uzerinde yapılan bir araştırma yayımlanmış. Deney grubunun ortak ozelliği gunde 6 bardaktan fazla cay icmeleri. Araştırmanın sonunda cay tiryakilerinin kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin cay icmeyenlerden daha az olduğu gorulmuş. Ozetle cay tuketimiyle kalp krizi arasında bağlantı var.
  Cay polifenollerle, flavanoidlerle dolup taşıyor. Bunlar antioksidan. Hucreleri olduren kokleri bulup yok ediyorlar. Cay kan dolaşımına iyi gelen başka antioksidanlar da iceriyor. Japonya’da 1000 kişi uzerinde yapılan bir araştırmaya gore yeşil cay tuketenlerde yaşlanma belirtileri daha gec ortaya cıkıyor.
  Cayda ceşit cok. Siyahı, yeşili, ballısı, buzlusu farketmiyor. Yaz aylarının serin guzeli buzlu cay hem susuzluğu gideriyor, hem ferahlatıyor, hem de normal cayın yarattığı tum yararlı etkileri iceriyor.
  Cayların tumu aynı. Bitki tek: Camellia sinensis. Sadece yapraklar farklı işleniyor. Polifenol zengini cay bitkisi meyve ve sebzelerden yaklaşık 8 – 10 kat fazla antioksidan iceriyor.
  Cay sağlığımıza cok yararlı. Bu kesin. Araştırmalara gore gunde 2 ya da daha fazla bardak cay icenlerde kalp krizi, inme ve kolesterol riski duşuyor. Kalp krizi geciren cay tiryakileri daha kolay iyileşiyor. Cay meme ve yumurtalık kanseriyle savaşta da on saflarda yer alıyor.
  Bitti mi? Hayır. Araştırmalar bununla kalmıyor. Cay stresi sondurup rahatlatıyor. Ozellikle siyah cay. Yani bildiğimiz Karadeniz cayı. Cayın stresi yok ettiğini nasıl anlamışlar dersiniz, koşeden cay belirince kortizol yere seriliyormuş. Kortizol stres hormonu.
  Cayın icinde ne var?
  Cayda antioksidan ozellikte maddeler bulunduğunu zaten biliyoruz. Bunların en guclusu, hastalıklarla savaşan kateşin. İpucu: cay ne kadar cok demlenirse o kadar cok antioksidan icerir.
  Caydan en iyi sonucu almak icinse gunde ortalama 3 bardak icmek yeterli. Buzlu cay sulandırılmış olduğu icin etkisi biraz daha az. Hadi ona da 4 bardak diyelim.
  Buzlu cay nasıl yapılır?
  Yaz aylarında buzlu cay hem serinletir hem de iyileştirir. Cay yaptım dolaba koydum oldu sana buzlu caydan bahsetmiyoruz. Sahiden buzlu cay nasıl yapılır biliyor musunuz?
  Bir kavanoza ya da surahiye ihtiyacınız var. Cam olması gerekiyor. Cay garip koksun tadı facia olsun istemiyorsanız cam onemli.
  Yarım litre soğuk suya 2 demlik poşeti (siyah cay) kullanıyoruz. Pencere onu ya da balkonda guneş alan iyi bir yer buluyoruz. Surahiyi (veya kavanozu) yaklaşık 3 saat boyunca guneşin altına bırakıyoruz. Sonra poşetleri cıkarıyoruz. Biraz buz biraz şeker. Bitti.
  Garip ama gercek: Buzlu cayı guneşte demliyoruz. Yureğimizden suzup oyle ikram ediyoruz.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.