Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  OPeNcil
  Mesaj
  109
  Konu
  109
  Üye Avatarı

  Mesaj:109

  Konu:109

  Aldığı Beğeni:0  Reflü belirtileri nelerdir?

  Tipik semptomlar ve tipik olmayan semptomlar olarak ikiye ayırabiliriz;

  • Midede yanma, ekşime,
  • Boğazda yanma hissi,
  • Ağıza acı su gelmesi,
  • Şişkinlik,
  • Gaz şikayeti,
  • Geğirti,
  • Tükürük salgısının artması,
  • Yutkunma esnasında ağrı,
  • Hazmı yapılmış gıdaları kusma  Bu şikayetler özellikle çok yağlı ya da bol baharatlı gıdalar tüketildiğinde ve asitli içecekler tükettikten sonra daha çok artar. Yemekten sonra mideden boğaza kadar gelen ağrı ve yanma hissi en sık karşılaşılan reflü belirtileri arasındadır. Yediklerinizin ağzınıza gelmesi, yutkunurken zorluk çekmeniz ise reflü hastalığının en önemli belirtisidir. Bu hastalık mide, bağırsak ve yemek borusu dışında da belirtiler gösterebilir ve bunlar tipik olmayan semptomlar arasında yer alır: Kimi zaman ses kısıklığı, öksürük, boğaz ağrısı, farenjit, sık boğaz temizleme ihtiyacı, ağız kokusu, aft gibi belirtilerin yanı sıra diş çürümesine de sebep olabilir.
  Reflü tanısı nasıl konur?

  Reflü ağrısı yaşarken en çok düşündüğünüz konulardan biri hiç şüphesiz tedavinin nasıl yapılacağıdır. Şikayetleriniz başladığında durumunuz hakkında gereken bilgiyi doktora bildirmeniz gerekir. Kendinizde gördüğünüz olağan dışı ve reflü belirtisi olabileceğini düşündüğünüz şikayetleri detaylıca doktora anlatmalısınız. Görülen belirtiler, hikaye ve bulgulardan yola çıkarak gastroözefageal olduğunuz düşünülebilir. Net tanıyı koymadan önce, şikayetlerin gerçekten bu hastalık sebebiyle ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak ve herhangi bir komplikasyon oluşup oluşmadığını netleştirmek için uzmanın bazı testler uygulaması gerekir. Tanıyı koymak ve hastalığın derecesini öğrenebilmek için endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafiler, manometrik gibi tanı yöntemleri kullanılır. Bu testler sonucunda sizin için en doğru olan tedavi programına başlanır.
  Reflü tedavisi nasıl yapılır?

  Kimi zaman yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç ile hastalık kontrol altına alınabilir. Anti asit grubu içinde yer alan reflü ilacı mide asidini bastırırken, yemek borusunu da korur. Doktorunuz reflü ilaçlarıyla birlikte prokinetik ilaçlara da tedavide yer verebilir. Bu ilaçlar asidin yemek borusuyla mide arasındaki geçişi kolaylaştıran ilaçlardandır. Hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçlar hastanın şikayetlerini azaltıyorsa mide kapak mekanizmasını onarmak ve hastalığa sebep olan diğer bulguları ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale yapılabilir. Ancak ilaç gereken etkiyi göstermiyor ve reflü hastasında bir iyileşme belirtisi görünmüyorsa; diğer hastalıklardan farklı olarak cerrahi operasyon yapılmaz. Bunun yerine reflü tanısı tekrar gözden geçirilerek, belirtileri ortaya çıkaran hastalığın reflü dışında bir hastalık olup olmadığı tekrar araştırılır.


  İlaç tedavisi ve diyetle birlikte hastalığın kontrol edilebildiği durumlarda, hastalığa sebep olan etkeni tamamen kaldırmak ve tekrar etmesinin önüne geçmek için cerrahiden yararlanılabilinir. Uzun süre devam ediyorsa barret özofagus olarak adlandırılan; yemek borusuyla midenin birleştiği mukozada oluşan hücresel değişim ileri zamanlarda kanser oluşumuna sebep olabilir. Mide fıtığı ve darlık gibi yapısal bir değişiklik söz konusu ise cerrahi müdahale ile tedavi gerçekleştirilir. En çok başvurulan reflü ameliyatı nissen fundoplikasyon olurken; bu ameliyat sayesinde yemek borusuyla midenin buluştuğu noktadaki kapak sistemi güçlendirilir. Bu ameliyat ile reflü ve aynı zaman mide fıtığı da tedavi edilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın tedavisinde de tetkikler çok önemlidir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.