Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.655
  Konu
  4642
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.655

  Konu:4642

  Aldığı Beğeni:0  Akıllı telefonun bataryası, telefonun kendisinden once bozulmasından dolayı, telefonunuzu değiştirmek zorunda kalmışlığınız olmuştur. Ozellikle iPhone kullanıcıları bu tip durumlarla daha sık karşılaşıyorlar. Telefonun artık şarj tutmaması veya şarjın dolu gorunmesine karşın telefonun olur olmadık anlarda kapanması derken, durup dururken telefonu değiştirmek zorunda kalan kullanıcılar, bu tip durumlardan oldukca şikayetci.
  Kullanıcı nezdinde yapılan harcama bir yana, oluşan teknolojik atık israfı da bir hayli goze carpar hale gelmişken, birtakım kurum ve kuruluşlar bu konuya hassasiyet gostererek gundeme getirmişler. Hatta bu konu hakkında resmi belgeler de hazırlanmış ve bir Hollanda yayını olan Het Financieele Dagblad'de yer almış.
  Bu belgelerde yer alan teklif ise, ozellikle AB ulkelerinde satılacak telefonların birtakım yeni uretim şartlarına uygun hazırlanması yonunde. Bunların başında da elbette konunun cıkış noktası olan, telefonların bataryalarının değiştirilmesi şartı yer alıyor.
  Eski nesil telefonlar, bataryaları cıkartılabilir yapıda tasarlanıyordu. Boylece telefonun pili bittiğinde veya bozulduğunda kullanıcı bu bataryayı rahatlıkla değiştirebiliyordu. Ancak yeni nesil telefonlarda artık bataryaya ulaşmak oldukca guc.
  Telefonların tek vucut haline gelmesiyle beraber kazanılan ozelliklerden biri suya karşı dayanıklılık olurken, ote yandan ince tasarımlara da kavuşuldu. O nedenle ureticilerin yeniden bataryayı moduler tasarımla hazırlamaları pek tercih ediecek bir yontem gibi durmuyor.
  Peki, bu teklifin Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesi mumkun mu? Olabilir, olmayabilir. Buna AB karar verecek elbette, ancak bizce bu işin kabul edilmesi pek de mumkun değil gibi duruyor. Yine de kabul edilirse, AB, yalnızca kendi bolgeleri icin boylesi bir şartı koşabilir. Almanya, Fransa ve İtalya gibi onemli pazarlarda yer almak isteyen ureticiler ise, boylece ya telefonlarının "cıkartılabilir bataryalı" ayrı modellerini hazırlayacak, ya da tum tasarım ve uretim bandını bu yeni şartlara gore duzenleyecekler. Diğer bir secenek ise bu pazarlardan cekilmek olacak elbette.
  Bu konu oldukca tartışılacak ve uzun bir sureliğine net bir karar alma aşamasına gelinmesi pek mumkun değil gibi gorunuyor. Bakalım iPhone ile Apple ve diğer akıllı telefon ureticileri bu konuya nasıl bakacaklar.
  Onceki HaberMicrosoft'un Katlanabilir Cihazı Surface Duo, Videoda Gorundu! Sonraki HaberGalaxy Note 8 ve Galaxy S8'e Android 10 Gercekten Yok
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.