Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  2.791
  Konu
  2778
  Üye Avatarı

  Mesaj:2.791

  Konu:2778

  Aldığı Beğeni:0  Cocukların cinsellikle ilgili soruları nasıl cevaplanmalı? Sen cocuksun, ne anlarsın cinsellikten diye terslemeli mi yoksa anlayabileceği kadarını, tek tek acıklamalı mı? Gelişim cağında olan ve her bir yaşta yeni şeyler oğrenecek olan cocuğunuz elbet bir gun cinsellik hakkında merak ettiği veya cevabını oğrenmel istediği soru ile kapınızı calacaktır. Peki cinsellik cocuklara ne olcude ve nasıl anlatmalı? Bir cok ebeveynin kafasını kurcalayan cinsellik sorularına nasıl yanıt vermeniz gerektiği ve cocuğunuzla konuşurken ses tonunuzun nasıl olmasına dair merak edilenleri Turkiye'nin Super Dadısı Gozde Erdoğan'a sorduk. Bakın Super Dadı nasıl yanıt vermiş...
  ONCELİKLE SAKİN OLUN, OFKELENMEYİN, KAYGILANMAYIN
  "Oncelikle cinsellikle ilgili konuları cevaplarken, anne babanın sakin olması gerekiyor. Bizler cinsellik lafını duyduğumuzda hemen kaygılanmaya, ofkelenmeye, tahammul edememeye başlayabiliyoruz. Cunku cocuğumuz bizim gozumuzde cok kucuk.
  ELMAYI, SANDALYEYİ MERAK ETMESİ KADAR NORMAL
  Onun bu konuları merak ediyor olması aslında sadece ekmeği, suyu, elmayı, sandalyeyi merak etmesi kadar normal. Bu nedenle cinsellikle ilgili soruları cevaplarken mutlaka sakin kalmalı ve basit yanıtlar vermeliyiz.
  KISA CUMLELER KURUN, ETİKETLEYİP YARGILAMAYIN!
  Kısa cumleler kuralım lutfen. Cocuğunuzun hazır olmadığı bilgileri cocuğunuza aktarmanıza gerek yok. Ama cinsellikle ilgili soruları cevaplarken asla cocuğunuzu kandırmayın, dikkatini dağıtmayın, ona bedel odetmeyin. Bu ayıptır deyip etiketlemeyin, yargılamayın...
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.