Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

TYT Türkçe - Yazım Kuralları

Forumcu

Member
[FONT=&quot]YAZIM KURALLARI[/FONT]
[FONT=&quot]Sözcüklerin ve harflerin yazılışıyla ilgili belli kurallar da vardır. Bunları şimdi ayrı ayrı göreceğiz.[/FONT]
[FONT=&quot]BÜYÜK HARFLERİN KULLANILDIÐI YERLER[/FONT]

• Her cümle büyük harfle başlar. Ancak sıralı cümlelerde, cümleler arasında noktalı virgül kullanıldığında, bu işaretten sonraki cümle küçük harfle başlar.
[FONT=&quot]“Her sabah, erkenden kalkarım; işe geç kalmamaya özen gösteririm.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde birinci cümle büyük harfle başladığı halde, ikinci cümle küçük harfle başlamıştır.[/FONT]

• Kitap, dergi isimleri, kurum, kuruluş isimleri ve diğer özel isimler daima büyük harfle başlar.
[FONT=&quot]“Ben bu Yalnızız romanını çok beğeniyorum.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nda iş bulmuş.”[/FONT]

• Özel isimlere bağlı ünvan ve lakaplar özel isimden önce de gelse sonra da, büyük harfle başlar.
[FONT=&quot]“Bunu yapsa yapsa Borazan Mustafa yapar.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Bugün bize Avukat Rıza Bey gelecek.”[/FONT]

• Ay, Güneş, Dünya ve öteki gezegen isimleri gerçek anlamıyla kullanılırsa büyük harfle, mecaz anlama gelirse küçük harfle başlar.
[FONT=&quot]“Artık Dünya’nın Güneş’e uzaklığı biliniyor.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde altı çizili sözcükler gerçek anlamda olduklarından büyük harfle başlamış ve ekler kesmeyle ayrılmıştır.[/FONT]
[FONT=&quot]“Haberi duyunca dünyalar benim oldu sanki.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde altı çizili söz mecaz anlamda olduğundan küçük harfle başlamış ve ekler ayrılmamıştır.[/FONT]

• Yön bildiren isimler, yönünü bildirdiği isimden önce gelirse (yani sıfat olursa) büyük harfle, sonra gelirse küçük harfle başlar.
[FONT=&quot]“Bu derste Kuzey Anadolu’yu göreceğiz.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Bu derste Anadolu’nun kuzeyini göreceğiz.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlelerinde altı çizili söz birinci cümlede sıfat olmuş ve büyük harfle yazılmış, ikincide isim olmuş ve küçük harfle yazılmıştır.[/FONT]

• Tarihler arasında kullanılan gün ve ay isimleri büyük harfle başlar.
[FONT=&quot]“30 Mart 1994 Pazartesi günü bir oğlum oldu.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Buraya her yıl mart ayında gelirler.”[/FONT]
[FONT=&quot]Cümlelerinde tarihler arasında kullanıldığı birinci cümlede büyük harfle başlatılan “mart” sözü tarihler arasında olmadığı ikinci cümlede küçük harfle başlatılmıştır.[/FONT]
[FONT=&quot]“Mİ” SORU EDATININ YAZIMI[/FONT]

• Bu edat kendinden önceki sözcüğe ayrı, kendinden sonraki eklere bitişik yazılır.
[FONT=&quot]“Bunu biliyor musunuz?[/FONT]
[FONT=&quot]“Bu olayı Emre’ mi anlattı?”
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]“Bu olayı Emre mi anlattı?”
doğru[/FONT]

[FONT=&quot]İKİLEMELERİN YAZIMI[/FONT]

• İkilemeyi oluşturan sözcüklerin arasına hiçbir noktalama işareti getirilmez.
[FONT=&quot]“Olanları bana bir, bir anlattı.”
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]“O buraya aşağı-yukarı iki saatte bir uğrar.”
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]cümlelerinde birincide virgül, ikincide kısa çizgi, yazım yanlışına neden olmuştur.[/FONT]

• Pekiştirmeli sözcükler ise daima bitişik yazılır.
[FONT=&quot]“Koskocaman adamsın, sapasağlamsın çalış biraz.”[/FONT]
[FONT=&quot]SAYILARIN YAZIMI[/FONT]

• Sayı isimleri birbirinden ayrı yazılır.
[FONT=&quot]“Yirmi iki bin sekiz yüz altmış yedi lira artmış.”[/FONT]

• Sayılara gelen ekler sayının okunuşuna göre getirilmeli.
[FONT=&quot]“Yarışmada 6′ıncı olduğuma sevindim.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde altı çizili söz yanlış yazmıştır. Çünkü sayıyı yazıyla yazsak “altıncı” olur yani ek “-ncı” olacaktır.
“Bana 3′de geleceğini söylemişti.”[/FONT]

[FONT=&quot]cümlesinde de ekte hata vardır. Çünkü “üç” sözü sert sessizle biter, buna göre ek de sert sessiz olmalı yani “3′te” olmalıdır.[/FONT]
[FONT=&quot]“Kİ” BAÐLACININ YAZIMI[/FONT]
[FONT=&quot]Türkçe’de üç tür “ki” vardır: İlgi zamiri, sıfat yapan ek ve bağlaç. Bunlardan ilk ikisi kendinden önceki sözcüğe bitişik, sonuncusu ayrı yazılır.[/FONT]
[FONT=&quot]İlgi zamiri daima bir ismin yerine geçer ve cümleden çıkarılamaz.[/FONT]
[FONT=&quot]“Sizin arabanız yeni, bizimki biraz eskice.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde “-ki” araba isminin yerine geçmiştir.[/FONT]
[FONT=&quot]Sıfat yapan ek, eklendiği sözcüğe ait olan bir ismin sıfatı olur. Cümleden çıkarılamaz.[/FONT]
[FONT=&quot]“Çantandaki kalemleri çıkar bakalım.”[/FONT]
[FONT=&quot]Bağlaç olan ki ise cümlede açıklama anlamı verir. Cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulmaz. Çekimli fiillerden sonra gelen “ki” ler daima bağlaçtır.[/FONT]
[FONT=&quot]“Baktım ki gelmiyor, ben yanına gittim.”[/FONT]
[FONT=&quot]“O ki bunu bana yaptı, herkes yapar.[/FONT]
[FONT=&quot]“DE” BAÐLACININ YAZIMI[/FONT]
[FONT=&quot]Türkçe’de iki tür “de” vardır: Hal eki ve bağlaç.[/FONT]
[FONT=&quot]Hal eki cümlede yer, zaman bildirecek şekilde kullanılır ve cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı bozulur.[/FONT]
[FONT=&quot]“Beni durakta bekle.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Geldiğinde beni arardı.”[/FONT]
[FONT=&quot]Cümlelerindeki “de”leri çıkarırsak cümlenin anlamsız hale geldiğini görürüz.[/FONT]
[FONT=&quot]Bağlaç olan “de” cümlede başka şeylerin de olduğu anlamını verir. Cümleden çıkarıldığında cümlenin anlamı daralır ama bozulmaz.[/FONT]
[FONT=&quot]“Sen de gelecek misin?”[/FONT]
[FONT=&quot]“Baktı da tanımadı.”[/FONT]
[FONT=&quot]Cümlelerinde “de”leri çıkarırsak, birincide başka şeylerinde olduğu anlamı ortadan kalkar, ama cümle yine anlamlıdır. İkincide ise daralma bile olmaz.[/FONT]
[FONT=&quot]“Bu soru hiç te zor değil.
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]“Bu soru hiç de zor değil.
doğru[/FONT]

[FONT=&quot]Bizimle Yunus’da gelecek mi?
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]Bizimle Yunus da gelecek mi?
doğru[/FONT]

[FONT=&quot]Yusuf’ki bunu bilemedi, kimse bilemez.
yanlış[/FONT]

[FONT=&quot]Yusuf ki bunu bilemedi, kimse bilemez.
doğru[/FONT]

[FONT=&quot]BİLEŞİK SÖZCÜKLERİN YAZIMI[/FONT]
[FONT=&quot]Bileşik sözcükler daima bitişik yazılır. Ancak bileşik fiillerin bir bölümünün, bileşik sıfatların ayrı yazılanları da vardır.[/FONT]
[FONT=&quot]Buna göre kurallı bileşik fiiller (yeterlik, sürerlik, tezlik, yaklaşma fiilleri) daima bitişik yazılır.[/FONT]
[FONT=&quot]“gelebilir, gidiverdi, bakakaldı, düşeyazdı”[/FONT]
[FONT=&quot]Yardımcı fiille yapılanlarda isim durumundaki sözcükte ses düşmesi ya da türemesi oluyorsa bitişik, olmuyorsa ayrı yazılır.[/FONT]
[FONT=&quot]“yolcu etti, sabretti, hissetti”[/FONT]
[FONT=&quot]Anlamca kaynaşmış bileşik fiillerin ise kimileri bitişik kimileri ayrı yazılır belli bir kuralı yoktur.[/FONT]
[FONT=&quot]“Dalga geçme, vazgeçme”[/FONT]
[FONT=&quot]İki sözcüğün anlamını kaybedip kendi anlamlarından başka bir anlama gelerek oluşturdukları bileşik sözcükler bitişik yazılır. Bileşik sözcükler konusunu yeniden gözden geçirin.[/FONT]
[FONT=&quot]“Bu gecekondu kimin acaba?”[/FONT]
[FONT=&quot]“Böyle gelişigüzel konuşmayı bırak.”[/FONT]
[FONT=&quot]Burada özellikle, karıştırılan birkaç sözcüğü de anlatmadan geçmeyelim.[/FONT]
[FONT=&quot]“Herhangi bir sorun yok ortalıkta.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Hiçbir soru zor değildi.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Birtakım insanlar giyimlerine önem vermezler.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Birkaç kişinin sözü birçoğunu üzdü.”[/FONT]
[FONT=&quot]“Elverir ki bir gün bana, gel, desin.”[/FONT]
[FONT=&quot]YAZIMI KARIŞTIRILAN SÖZCÜKLER[/FONT]
[FONT=&quot]Kimi sözcüklerin yazımı çoğu zaman, seslerin yeri değiştirildiğinden yanlış olur. Bunlardan birkaçını gösterelim.
[/FONT]

YanılYalınKırp
–––
ışızık
®®®
D yanlışyalnız
kirpik
kibrit
Y yalnışyanlız
kiprik
kirbit
[FONT=&quot]KISATMALARIN YAZIMI[/FONT]

• Sözcüklerin baş harflerinin alınmasıyla oluşturulan kısaltmalar daima büyük harfle yazılır. Bu kısatmalara ek getirilirken, harflerin ifade ettiği sözcükler söylenmez sadece harfler okunarak getirilir.
[FONT=&quot]“ÖSS’de başarılı olamadı.”[/FONT]
[FONT=&quot]cümlesinde eğer harflerin ifade ettiği sözcükleri söylesek ek “Öğrenci Seçme Sınavı’nda” şeklinde olacaktı. Kısaltıldığında “de” şeklinde olmuştur.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]