Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Nilufer Aydan’ın ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten yargılandığı davada yeni gelişme

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
nilufer-aydan-in-cumhurbaskanina-hakaret-ten-yargilandigi-davada-yeni-gelisme.jpeg

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘cumhurbaşkanına alenen hakaret’ sucundan 8 yıl 2 aya kadar hapis ile cezalandırılması istenen Nilufer Aydan ismiyle tanınan 80 yaşındaki oyuncu Aydan Canbula’nın yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı.
Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanık Aydan Canbula ve avukatı hazır bulundu. Muşteki avukatı ise mazeret gondererek, duruşmaya katılmadı.
“BİR VATANDAŞ OLARAK ELEŞTİRİ HAKKIMI KULLANDIM”
Duruşmada savunma yapan Aydan Canbula, davaya konu olan paylaşımlarının hakaret olduğuna dair iddiaları kabul etmediğini soyleyerek, “Paylaşımlarda hakaret anlamında kotu bir soylem yoktur. Sadece bir vatandaş olarak eleştiri hakkımı kullandım. Nasıl oy veriyorsam eleştiri hakkım da olduğunu duşunuyorum. Ayrıca evimin arka bahcesinde zaman zaman genclerle tiyatro, sinema, şiir uzerine sohbetlerimiz oluyor. Bazen gozluğum yanımda olmadığı icin telefonumdan bu genclerin sosyal medya paylaşımı yaptığı da oluyor. Dava konusu paylaşımların hangisini ben yaptım, hangisini ben yapmadım bilemiyorum ancak hakaret etmek icin yapmadım” dedi.
Sanık Canbula’nın avukatı da muvekkilinin beraatini isteyerek, “Kendisinin yaşı ve sosyal konumu dikkate alındığında boyle bir hakaret icerir beyanda bulunması duşunulemez. Kendisi devletin yanındadır” ifadelerini kullandı.
BAZI PAYLAŞIMLARIN ELEŞTİRİ OLDUĞU BELİRTİLDİ
Esas hakkındaki mutalaasını acıklayan Cumhuriyet Savcısı, Aydan Canbula’nın davaya konu olan 3 paylaşımının suc unsurlarını oluşturmadığını ve eleştiri mahiyetinde değerlendirildiğini belirtti. Mutalaada, Canbula’nın davaya konu olan bir paylaşımda kullandığı ifadelerin ise ise sucun yasal unsurlarını oluşturduğu kaydedilerek, ‘cumhurbaşkanına alenen hakaret’ sucundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını talep edildi.
Mutalaanın ardından soz verilen Canbula, “Dunyada bu kadar olay ve pandemi varken cumhurbaşkanının dava edeceğini duşunmuyorum. Tahminimce haberi dahi yoktur” dedi.
Aydan Canbula’nın avukatına mutalaaya karşı beyanda bulunmak icin sure veren ve muşteki avukatının mazeretini kabul eden mahkeme, duruşmayı erteledi.
İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Aydan Canbula’nın Facebook hesabından 16 Temmuz 2016, 7 Ekim 2018, 13 Haziran 2018 ve 4 Kasım 2017 tarihlerinde paylaşımlar yaptığı kaydedildi. İddianamede Canbula’nın ‘zincirleme şekilde cumhurbaşkanına alenen hakaret’ sucundan 1 yıl 5 bucuk aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis ile cezalandırılmasını istendi.
İddianamede Canbula’nın ifadesinde, Facebook hesabının kendisine ait olduğunu, FETO/PDY ovguleri iceren herhangi bir paylaşımının olmadığını soylediği aktarıldı. Bazı paylaşımları yapıp yapmadığını hatırlamadığını, yaşından dolayı ve teknolojiyi de yeterince bilmediğinden bazen parkta otururken herhangi bir şey yazdıracağı zaman orada bulunan genclere yazdırdığını soylediği belirtildi.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur