Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

MEB'den, sozleşmeli personel atamasında ornek uygulama

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Milli Eğitim Bakanlığı, 18 Mart 2020 tarihi itibariyle, sozleşmeli oğretmen yerleştirme sonuclarını acıkladı.
Diğer taraftan, Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1. maddesinde yer alan hukum gereğince, sadece unvan değişikliği durumunun olması halinde, calışmakta olan sozleşmeli personel başka bir kurumun sozleşmeli personel kadrosuna atanabilmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı bu kontrolu sağlamak uzere, atamalar oncesinde oğretmen istihdam eden iki Bakanlığa (Adalet Bakanlığı, Aile, Calışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı), sozleşmeli oğretmen calıştırıp calıştırmadıklarını sordu. Boylece, şartları taşımayan adaylar, tercihler dışına cıkarıldı ve atamalar yapıldı.
T.C.
MILLİ EGITIM BAKANLIGI
Personel Genel Mudurlugu

Sayı : 68898891-903.02.01-E.4390946 28.02.2020
Konu : Sozlesmeli Ogretmen Atamaları
DAGITIM YERLERINE
Ilgi : 28/6/1978 tarihli ve 16330 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sozlesmeli Personel Calıstırılmasına Iliskin Esaslar.
Bakanlıgımız resmi egitim kurumlarında gorev yapmak uzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında 19.921 (on dokuz bin dokuz yuz yirmi bir) kontenjana sozlesmeli ogretmen atama islemleri icin 9 Mart 2020 tarihinde tercih basvuruları alınarak 18 Mart 2020 tarihinde atama islemleri gerceklestirilecektir.
Ilgi Esasların Ek 1 inci maddesinin ucuncu fıkrasında:
"Sozlesmeli personelin, hizmet sozlesmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sozlesmesinin feshedilmesi veya sozlesme donemi icinde sozlesmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl gecmedikce kamu kurum ve kuruluslarının sozlesmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez."
Sozlesmesini;
a) Kısmi zamanlı veya proje suresi ile sınırlı calısanlardan,
b) (Degisik: 14/05/2018-2018/11809) Ogrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara iliskin pozisyonlara ek 4 uncu madde cercevesinde atanmak suretiyle unvan degisikligi yapanlardan,
c) Es veya saglık durumu nedeniyle yer degisikligi talebinde bulunmakla beraber; gecis yapacagı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteligi haiz bos pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili calısma sartını karsılayamaması nedenlerinden herhangi birine baglı olarak, Ek 3 uncu maddenin (b) veya (c) bendi hukmu kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler, bir yıllık sure sartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler.
Ucuncu ve dorduncu fıkra kapsamındakilerin yeniden istihdam edilebilmeleri icin ilk defa ise alınma prosedurune riayet edilmesi zorunludur
." denilmektedir.
Bu baglamda Bakanlıgımızca gerceklestirilecek sozlesmeli ogretmen atama isleminde degerlendirilmek uzere halen Bakanlıgınızda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında gorev yapan sozlesmeli ogretmen bilgileri ile Bakanlıgınızda sozlesmeli ogretmen olarak gorev yapmakta iken 18 Mart 2019 tarihi ve sonrasında sozlesmesi feshedilen/sozlesmesini tek taraflı fesheden ogretmenlerin (sozlesme fesih gerekcesi yukarıda yazılı madde hukmu dogrultusunda belirtilmek suretiyle) bilgilerine ihtiyac duyulmustur.

Bu nedenle istenilen bilgilerin ekte gonderilen excel dosyasına islenerek 5 Mart 2020 tarihine kadar gonderilmesini arz ederim.
Hamza AYDOGDU
Bakan a.