Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kopeğe Yuvarlanmayı Nasıl Oğretebilirsiniz?

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
“Yuvarlanma” kopeğinize oğretilebilecek eğlenceli bir oyundur. Başlamanda once, kopeğiniz oturma ve uzanma komutlarını yerine getirebiliyor olmalıdır. Kopeğinize yuvarlanmayı oğretmek, ona bazı diğer komutları oğretmekten biraz daha zordur, ancak bir miktar sabırla kopeğiniz siz farkına varmadan yuvarlanmayı oğrenmiş olacaktır.
İhtiyacınız olan şey
Kopeğinize yuvarlanmayı oğretmek icin yumuşak bir alana ve bir avuc odule ihtiyacınız olacak. Clicker eğitimi( bir tıklayıcının tuşuna basarak yapılan eğitim) kopeğinizin yuvarlanmayı oğrenmesi icin iyi bir yoldur. Bu metodu kullanmayı planlıyorsanız, elinizde bir clicker(tıklayıcı) olduğundan emin olun.
Kopeğe Yuvarlanmayı Oğretme
Eğitime, kopeğinize “aşağı” komutunu vererek başlayın. Bir kere uzandıktan sonra, sonraki adım yuvarlanmaya başlamasını sağlamaktır. Burnuna doğru, bir ikram tutun ve sonra burnunun ucundan omuzlarına doğru cekin. Kopeğiniz ikramı takip etmek icin başını cevirmelidir. Eğer yaparsa, ikramı omuzlarının cevresinde gezdirebilirsiniz, boylece onu izlemek icin yana doğru yatması gerekecektir. İkramı kopeğinizin burnuna yakın tutmaya devam edin ve etrafında gezdirin boylece onu izlemek icin bir yonde donmesi gerekecektir. Eğer tam donuşu tamamlarsa, onu ovun, sevin ya da tıklayıcının tuşuna basın ve ona odulunu verin.
Kucuk Parcalara Bolun
Kopeğinizin tek seferde yuvarlanmayı oğrenmesi mukemmel olurdu, coğu insan, kopeklerinin ilk denemelerinde ikramı izlemek icin her yone donemediğini tespit ediyor. Kopeğiniz odulu almayı denemek icin başının etrafında diğer yana hareket edebilir, zıplayabilir ya da hareket edebilir. Eğer kopeğinizle bu durumu yaşıyorsanız, bu eğitimi daha kucuk parcalar halinde bolebilirsiniz.
Kopeğinizin uzanmasıyla birlikte, kopeğinizin burnuna bir ikram tutun ve omuzlarına doğru hareket ettirin. Başını cevirdiği an, tıklayıcıya basın, onu sevin ya da odullendirin. Bunu tam olarak başını cevirene kadar, birkac kez deneyin.
Daha sonra, kopeğinize her başını dondurduğunde odul vermemeye başlayın. Odulleri sadece, diğer yanına daha yakın şekilde uzanmasını sağlayan kafa hareketlerinde verin. Sonra, sadece tamamen yana doğru uzanmış durumdayken onu odullendirin ya da sevin. Bu şekilde, her yeni davranışın yuvarlanmaya onu yaklaştırması ile birlikte, yuvarlanmaya en yakın konuma getiren davranışları yavaş yavaş secebilirsiniz. Bir kere kopeğinizi sırt ustu pozisyona getirebildikten sonra, burnunun ucuna odulu tutarak, onu cezp ederek oturma ya da kalkma pozisyonuna getirmek ve diğer yana dondurmek oldukca basittir.
Sorun Giderme
Eğer kopeğiniz, ters yone başını cevirmek ya da zıplamak gibi bircok yanlışlık yapıyorsa, cok hızlı ilerliyor olabilirsiniz. Kopeğinizin iyi performans gostermiş olduğu bir ya da iki adım geriye gidin ve yavaş yavaş tamamen donene kadar eğitmeye başlayın.
Bazı kopekler karınlarını ve sırtlarını gostermeye karşı direncli olabilir. Bu durumda kopeğinizin, eğitimin sadece bir eğlence ve oyun olduğunu anlamasını sağlayın. Eğer gobeğinin okşanmasından hoşlanıyorsa, karnını sevdirmek istediği zaman, karnını sevin, tıklayıcıyı kullanın ya da ovun ve bir odul verin. Ses tonunuzu sakin ve olumlu tuttuğunuzdan emin olun.
Ayrıca eğitim zamanlarının kısa ve neşeli olması da onemlidir. Cok uzun eğitim zamanı, sizin ve kopeğinizin canının sıkılmasına neden olur. Eğitimi her seferinde 10 dakika tutun ve her bir eğitimi olumlu bir notla sonlandırmayı deneyin.
Yuvarlanma Komutunu Ekleme
Kopeğinize yuvarlanmayı oğretirken, genellikle kopeğiniz surekli her yone yuvarlandıktan sonra komutu eklemek en iyisidir. Her seferinde ikramı izleyip, yuvarlandıktan sonra komutu eklemenin zamanı gelmiştir. İkramı onunde tutun ve “yuvarlan” komutunu verin, daha sonra odulle onu cezp edin. Bunu eğitim suresinde birkac kez yapın.
Kopek yuvarlanmayı oğrendikten sonra odul kullanmayı bırakın
Kopeğinize yuvarlanmayı oğrettikten sonraki son adım yuvarlanmayı cekici kılmak icin kullandığınız odulleri bırakmaktır. Kopeğiniz birkac kez komutu duyup yuvarlandıktan sonra, ona komutu verin ve birkac saniye bekleyin. Bazı kopekler hemen anlar ve yuvarlanırlar. Yuvarlanması sona erdikten sonra, tıklayıcının tuşuna basın ya da ovun ve bir odul verin.
Eğer kopeğiniz komuta hemen yanıt vermezse, eğitim daha yavaş aşamalı olabilir. Kopeğinize “yuvarlan” komutunu vermeye başlayın ve bu aşamayı cekici kılmak icin bir odul verin. O hareket halindeyken, odulu ondan uzağa hareket ettirin. Her eğitim zamanında yavaş yavaş onu cezp etmeyi azaltın. Coğu kopek hemen anlayıp, kısa surede komuta kendini bırakır.