Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Katarakt Gorme Kaybına Sebep Oluyor

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
HVSY Biotechnology'nin CEO'su Dr. Ercan Varlıbaş, dunyada 85 milyon insanın goruşunun bozuk olduğunu, 39 milyon insanın ise goremediğini soyledi.

Varlıbaş, yaptığı acıklamada gorme kusurlarını iyileştirici, kaliteli lenslerin kullanıldığı ameliyatlar sayesinde hastaların 18 yaşındaki goruş gucune kavuşabildiğini belirterek, "Dunya Sağlık Orgutu verilerine gore dunyada tahmini olarak 85 milyon insanın goruşu bozuk, 39 milyonu ise goremiyor. Goruş gucu kaybının yuzde 33’u katarakt rahatsızlığından kaynaklanıyor. Yaklaşık 20 milyon insan katarakt yuzunden gorme gucunu kaybetmiş. Ozellikle duşuk gelirli ulkelerde katarakt korluğun en buyuk nedeni. Gelir yukseldikce bu oran duşuyor.
Amerika Birleşik Devletlerinde katarakt nedeniyle kor olanlar yuzde 5 seviyesinde iken Afrika ve Guney Amerika'nın bazı ulkelerinde bu oran yuzde 60'a cıkıyor. 2020 yılında dunyada 60 yaş uzeri 54 milyon insanın katarakt dolayısıyla kor olacağı ongoruluyor" dedi. Varlıbaş, dunyada olduğu gibi Turkiye'de de kataraktın coğunlukla yaşa bağlı geliştiğini ifade ederek, "Yaşlanan nufus arttıkca katarakt daha fazla goruluyor. Bunun yanı sıra genclerde bazı sistemik sorunlar, kafa travmaları, ilac yan etkileri, hamilelikte anne adayının gecirdiği rahatsızlıklar ile ceşitli goz hastalıkları sonucunda katarakt ortaya cıkabiliyor. Turkiye'de her yıl yaklaşık 400 bin katarakt ameliyatı yapılıyor" diye konuştu.