Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Havalar Goz Kuruluğu Sebebi

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Uzmanlar, mevsim değişimleriyle birlikte hava koşullarına bağlı olarak gozlerde kuruluk ve alerji gorulebileceğini belirtiyor.

Op. Dr. Hanife Ozturk Kahraman, ruzgar ve soğuk havanın vucudun hormonal dengesini değiştirdiğini belirtti. Bu durumun goz kuruluğunu tetiklediğini ifade eden Kahraman, kuruluğun yalnızca mevsimsel olarak ortaya cıkmadığını hatırlattı. Op. Dr. Hanife Ozturk Kahraman, goz kuruluğundan kaynaklanan batma, yanma, yorgunluk, aniden sulanma gibi şikayetle başvuran hastalar icin, suni gozyaşı, gozyaşı ritmini artırıcı damlalar ve gozyaşı kanallarına tıkac koyma yontemlerinden oluşan bir tedavi uyguladıkları bilgisini verdi. Kahraman, "Vucut kaynaklı etkenler, bilgisayar başında ofis ortamında uzun saatler gecirmenin yanı sıra; romatizmal hastalıklar, tiroit bazlı ilaclar ve genclerin kullandığı bazı sivilce ilacları da kuruluk seviyesini artırabiliyor" diye konuştu. Op. Dr. Hanife Ozturk, ozellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında gorulen alerjik konjonktiviti, polen, guneş ışığı, ev tozları ve evcil hayvanlar gibi unsurların tetiklediğini kaydederek, bu rahatsızlık icin de antihistaminik ve kortizon iceren damla tedavisi uygulandığını vurguladı. Gozleri su ve elleri sabunlu su ile yıkamanın alerjinin getirdiği etkileri azalttığına dikkat ceken Kahraman, gozleri kaşıma ve ovuşturmanın goz sağlığı acısından doğru olmadığını sozlerine ekledi.