Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Goz Sağlığı Okul Başarısında Onemli

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Goz sağlığı, hayat kalitesinin yanı sıra okul başarısını da doğrudan etkiliyor Goz sağlığı bozuk oğrencilerin başarısız olduğunu belirten Goz Hastalıkları Uzmanı Sebahattin Taşkıran, gozluk kullananlar başta olmak uzere her oğrencinin okul oncesi mutlaka goz muayenesinden gecirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Cocuklarda goz kusurlarının ihmal edildiğini belirten Goz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Taşkıran, aileleri daha duyarlı olmaya cağırdı. Yeni eğitim oğretim yılına sayılı gunler kala Taşkıran, gorme kalitesiyle okul başarısının doğrudan ilişkili olduğunu soyledi. Gorme ve duyma duyularının tam calışmaması oğrenmeyi olumsuz etkilediğini vurgulayan Taşkıran, "Başarının yakalanmasında kaliteli gormenin cok buyuk payı vardır" dedi.


Ailesinde goz problemi olan ve gozluk kullananlar başta olmak uzere her oğrencinin okul oncesi goz muayenesinden gecirilmesinin onemine dikkat ceken Taşkıran, "Gorme problemi yaşayan cocuklar kitap okurken ve derslerde cabuk yorulurlar. Dikkatleri dağılır. Baş ağrısı yaşayabilirler. Boyle bir durum da cocukta isteksizliğe yol acar." uyarısında bulundu. Bu durumun aileyi de yanılttığını belirten Taşkıran, "Aileler cocuğun okumayı sevmediğini duşunebilir. Bu doğru olabilir ama onemli bir kısmında da ya cocuğun işitmesinde bir problem vardır ya da gormede sorunu vardır." ifadelerini kullandı.
Cocuğun bir gozunun sağlam diğer gozunun problemli olabileceğine de işaret eden Taşkıran, "Aslında gozden kacan en ciddi problemlerden birisi budur. Cocuk iki gozuyle birlikte baktığı icin diğer gozundeki sağlık sorunu genel bir muayene yaptırıncaya kadar fark edilmiyor. O yuzden gozlerin tek tek muayene edilmesi onemli" diye konuştu. Gozluk kullanan oğrenciler başta olmak uzere her oğrencinin okul oncesi mutlaka goz kontrolu yaptırması gerektiğini kaydeden Taşkıran, basit bir kontrol şeklini ise şu şekilde anlattı: "Okulun ilk gununde oğrenciler, oturdukları yerden gozunun birisini kapatıp tahtada oğretmenin yazdıklarını gorebiliyor mu bunu test etsin. Aynı test iki goz icin de uygulansın. İki goz arasında fark hissedilirse mutlaka goz hekimine başvurulmalı."