Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Goz Kuruluğuna Dikkat

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Kış aylarında soğuk havanın olumsuz etkilerinden biri de gozlerimizde oluşturduğu hasardır. Gerek ruzgar, gerek kapalı alanlarda fazla gecirilen sureler, gerekse artan ust solunum yolu enfeksiyonları goz sağlığı icin ciddi tehditler oluşturuyor.

Kış aylarında gozlerimizde en sık goz kuruluğu ve goz nezlesi gorulur. Soğuk havalarda ruzgÂrın da etkisi ile gozyaşı, goz yuzeyinden daha hızlı buharlaşır ve goz kuruluğu ortaya cıkar. Bunun neticesinde gozde kızarıklık, yanma, batma, yabancı cisim hissi, yorgunluk, kızarıklık, sulanma ve gorme bulanıklığı yaşayabilirsiniz. RuzgÂrın yanı sıra kış aylarında kapalı ortamlarda gecirilen surenin artması da goz sağlığınız icin olumsuz etkilere yol acar. Kalorifer, klima vb., havalandırma sistemleri nedeniyle ortamdaki havanın daha az nemli olması ve bilgisayar ekranlarında calışırken goz kırpma sayısının azalması da goz kuruluğuna neden olabilir.

Yeditepe Universitesi Goz Hastalıkları Araştırma Ve Uygulama Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Sinan Tatlıpınar, kış aylarında goz sağlığıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Havalar soğudukca artan ust solunum yolu enfeksiyonları gozu de etkileyebilir. Kızarıklık, capaklanma, batma, goz kapağında şişlikle seyredebilen konjonktivit tablosu ust solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olarak ortaya cıkabilir. Bu gibi durumlardan korunmak amacı ile elleri sık sık yıkamak ve elin goz ile temasını en aza indirmek gerekir. Ozellikle goz ile temas eden makyaj malzemelerinin temizliğine onem verin ve kimse ile ortak malzeme kullanmayın. Rimelinizi, goz kaleminizi kimseyle paylaşmayın