Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Google, bu 3 uygulamayı yasakladı

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
7,951
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
google-bu-3-uygulamayi-yasakladi.jpg

TechCrunch'ın haberine gore Google, Princess Salon, Number Coloring ve Cats & Cosplay uygulamalarını Google Play'den kaldırdı. Kullanıcı tabanı 20 milyona ulaşan bu uygulamaların kaldırılma gerekcesi ise cocuk haklarını ihlal etmesi ve kişisel verilerin izinsiz toplanması. International Digital Accountability Council (IDAC) uygulamaların Google'ın veri toplama politikalarını ihlal ettiği sonucuna vardı. Rapora gore problem, uygulamaların kodunda değil, bu uygulamaları geliştirmek icin kullanılan programlama platformlarından kaynaklanıyor.
Uygulamaları hazırlarken, Android Kimliği ve Android Reklam Kimliği (AAID) bilgilerini topladığı bildirilen Unity, Appodeal ve Umeng kullanılmış. Bir uygulama AAID bilgisini Android kimliği de dahil olmak uzere diğer kalıcı verilerle birlikte gonderirse Google'ın gizlilik korumalarını ihlal etmesi ve kullanıcıları izlemek mumkun oluyor; bu da gencleri ve cocukları hedefleyen uygulamalar icin onemli bir sorun teşkil ediyor. IDAC başkanı Quentin Palfrey, konseyin sonuc olarak ne kadar veri (eğer varsa) alındığını olcup olcmediği konusunda bir bilgi vermedi.
Uygulamaların iOS surumlerinde ise bilinen herhangi bir ihlal olmadığı acıklandı.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur