Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Eski Android'lere internet engeli

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
eski-android-lere-internet-engeli.jpg

Android platformunda guncellemeler fazlasıyla onemli. Guncel bir işletim sistemi kullanmak ve guvenlik yamalarını duzenli olarak almak telefonunuzu guvenli kılmanın en temel 2 yolu. Guncellemelerin aksatılması ise en buyuk acık anlamına gelirken, elbette bu ikisini telefonunuza guvenli uygulamalar yuklemek takip ediyor. Ortaya cıkan yeni bir bilgiye gore ise, bazı Android telefonları Eylul 2021'den itibaren buyuk bir tehlike bekliyor.
Bundan yaklaşık 5 yıl kadar once ilk ucretsiz sertifikasını veren Let's Encrypt, Mozilla ve Cisco ile beraber yola cıkmıştı. Geliştirdikleri kok sertifika programı ile beraber mobil platformda web sitelerinin guvenle ziyaret edilmesi amacı guden topluluk, şimdi ise sertifika suresinin dolduğunu acıklamış durumda.
Peki, bu ne anlama geliyor?
Eski Android işletim sistemleri, sertifika suresinin dolacağı Eylul 2021 yılından sonra guvenli web sitelerine erişim sağlayamayacak. En azından bildiğimiz yollarla. Acıklanana gore ise bu durumdan Android 7.1.1 Nougat işletim sistemi oncesi telefonlar etkilenecek.
Let's Encrypt'ın yaptığı acıklamaya gore ise Android kullanıcılarının yuzde 33.8'lik kısmı Android 7.1.1 ve daha eski işletim sistemi surumlerini kullanıyor. O nedenle eğer siz de bu kesim icindeyseniz, en guvenilir yol Eylul 2021'e kadar telefonunuzu değiştirmek olacak.
sizlere www.magazin.biz.tr farkıyla sunulmuştur