Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ahmet Nur Cebi'den transfer, kampanya, sportif direktor ve Abdullah Avcı sozleri

Magazin Editor

Magazin Habercisi
Web sitesi
www.magazin.biz.tr
Beşiktaş Kulubu Başkanı Ahmet Nur Cebi, siyah-beyazlı takımı takip eden basın mensuplarıyla yaptığı kahvaltıda "3 milyar borcu veririm, diyen varsa hemen gelsin." diye konuştu.

Gectiğimiz gunlerde acılışı yapılan Akatlar Mehmet Ustunkaya No: 1903 Tesisi'nde basın mensuplarıyla buluşan Cebi, siyah-beyazlı kulubun mali durumu ile ilgili acıklamalar yaptı.

Hicbir yoneticinin ekonomik durumunun borcu karşılayacak durumda olmadığını kaydeden Cebi, "Mevcut durumda eğer 3 milyar borcu veririm, diyen varsa hemen gelsin. Hicbir yoneticinin serveti bu borcu taşıyacak durumda değil. Geldiğimizde personel maaşını almamıştı. 'Paran yoktu niye geldin' diyorlar. Beşiktaş onun bunun parasıyla mı idare edilecek? Bunları okuyunca uzuluyorum. Biz ne yaptık, şubat sonu, mart başına kadar butun personelin maaşını odedik. Ancak odenmediği zaman haber oluyor, odendiği zaman kimse konuşmuyor. Eski yoneticiler, medyadaki bazı isimlerle farklı ilişkiler icinde. Ben de Beşiktaş'a hizmet ederken acaba ne iftira atılacak diye korkuyorum, ayaklarım titriyor." ifadelerini kullandı.

- "Biz gidince gelen yonetim inceleme yapacak. Bunun teamul haline gelmesini istiyorum"

Surekli gecmişi konuştuğu icin eleştirildiğini ancak konuşmaya devam edeceğini belirten Cebi şunları aktardı:

"Gecmişi konuşuyorum diye 'Enkaz edebiyatı yapıyor' diyorlar. Ben aslında bugunu konuşuyorum ama bugunun sebebi gecmiş. Bunu camianın bilmesi gerekiyor. Bir yalan başka yalan doğuruyor ve koca camiaya yalan soyleyen insanlar oluyorsunuz. Ben kimseye yalan soylemeyeceğim, gecmişi de unutturmayacağım. Herkes pembe tablo istiyor. Pembe guzel ama hayallerle kalıyor. Enkaz edebiyatı yapma diyenlere kızıyorum. Kamuoyuna doğru bilgi vermeyenlere kızıyorum. Sen de ordaydın diyorlar. Evet ordaydım ama haberim yoktu. Bugun basketbol şubesinden sorumlu Umut Şenol, Emre Kocadağ'ın attığı imzayı bilir mi? Ama ben bilirim, cunku ben başkanım. Ben yoneticiyken, stat inşaatında 3 tane ihale yaptık. 'Keşif yapılmadın ihale yapılamaz' dedim, ihale komisyonu başkanlığından alındım, Umraniye'ye yollandım. Satın alma komisyonunda ben yoktum. İhalede hile hurda var mı bilmiyorum. Ben son 2-3 senede transferlerde de yoktum. Bunun hesabını da bana soruyorlar. Ama başkansanız her şeyin hesabını vereceksiniz. Tek başınıza imza atıyorsunuz. Ben bu durumu ortadan kaldırdım. Şimdi tek başına imza atmıyorum. Eski bir yoneticimizin bir gun once beyanatı var, ben bunu sorunca bu kez 'haberim yoktu' diyor. Demek ki kendi işinin dışında bir şeyi bilemeyebiliyorsun. Gecmişle ilgili hesap kitap yapılıyor, geri adım atmayacağız. Surekli olarak 'hesap sorsana, paralar nerede' deniliyor. Artık bitsin bu soylemler. Beşiktaş'ta yeni bir vizyon istiyorum. Biz gidince gelen yonetim inceleme yapacak. Bunun teamul haline gelmesini istiyorum. Yapılacak incelemede eğer bir şey varsa herkes hesap verecek. Gecmişi kapat diyorlar ama bu gecmişim icinde ben de varım. Siz nasıl bunu istersiniz. Kendimle ilgili bir şey varsa, bunun da ortaya cıkması icin inceleme yapılmasını istiyorum."

ahmet-nur-cebi-den-transfer-kampanya-sportif-direktor-ve-abdullah-avci-sozleri-5eeb738b4ad14.jpg

- "Faizler duştu ancak bu henuz bize yansıtılmadı"

Stat inşaatı ve transfere harcanan paraların mevcut borc icin temel oluşturduğunu soyleyen Cebi şunları kaydetti:

"2013'un sonlarına doğru iyi gidiyorduk. Statla birlikte buyuk bir heyecan geldi. Ancak 100 milyon dolarlık inşaat 168 milyon dolara bitti. Transferlerde hoyratca harcanan paralar nedeniyle stadın borcu bir turlu kapatılamadı. Son 3 yılda malum transferler oldu. Havalimanında ucağa binip giderken, başkanın haberi bile olmayan transferler var. Gectiğimiz temmuz ayında 16,5 milyon avro bonservis verilen transferler var. Bunları alt alta koyunca borcun nereden kaynaklandığı ortaya cıkıyor. Stat pahalıya yapılmasaydı, borc ucte bir olurdu. Amatorlerde, gelir ve giderin denk butcelerden uzak şekilde hareket edilmesi de yanlıştı. Duşunun bir aile babasısınız, eşinize ve cocuklarınıza her istediklerini alıp borc icinde olduğunuzu soylemiyorsunuz. Daha sonra da evi satmak gibi bir durumun icinde kalıyorsunuz. 3 milyar borcun 450 milyon faizi var. Cumhurbaşkanının katkısıyla faizler duştu ancak bu henuz bize yansıtılmadı.

- "Borcları duzene sokmak icin 2 yıla ihtiyacımız var"

Onumuzdeki 2 yılda giderlerin duşuruleceğini acıklayan Cebi, "Borcun artmasında suistimal aramamalıyız ama bunu da goz ardı etmemeliyiz. Hata olabilir. Suistimal yoksa populizm vardır. Bu borclar odenir. 2+12 yıl icinde bu borclar kapanıyor. Pandemi sonrasında dunya futbolunda yeni bir yapılanma olacak. 25-30 milyon avroluk futbol butcesiyle bu borclar odenir. Giderlerin duşuruleceği 2 yıl yaşayacağız. Kontratlar var. Bu yukun duşmesi lazım. Bu sureci taraftarın desteğiyle atlatmak istiyoruz. Ancak oyle Beşiktaşlılar var ki, evinin kirasını getirmek istiyor. Ben o parayı istemiyorum. Kimsenin evindeki huzurunu bozmasını istemiyoruz. Borcları duzene sokmak icin 2 yıla ihtiyacımız var. Bu 2 yıllık surec sonunda borcu duzene sokacağız, giderlerimizi duşureceğiz. Buraya kadar yuku camiayla paylaşacağız. Sonrasında denk butceli Beşiktaş kuracağız." ifadelerini kullandı.

- "Calmayacağız, caldırmayacağız"

Beşiktaş'ta populist politikaların artık olmayacağını sozlerine ekleyen Cebi, "Calmayacağız, caldırmayacağız, yastığa başınızı koyduğunuzda bunu bilmek bir guvencedir. Geldiğimizden bu yana yaptığımız cok iş var, cok hatayı duzelttik, şu anda bunların duyulmasını istemiyoruz. Bunları genel kurulda konuşacağım. Sergen gibi bir hoca getirdik, oze donuş istiyoruz. Altyapının başına onemli bir hoca gelecek. Doğru mesajlar vereceğiz, 3-5 milyon avro odenen futbolcuyla ucakta poz vermeyeceğiz. Populist politikalar artık yok. Ben kimseye şampiyon olacağız demiyorum, en duşuk butceyle her zaman şampiyonluğa oynayan bir takım oluşturacağımızın sozunu veriyorum. Bunun da butcesi, şu andaki butcenin yarısı kadar." şeklinde konuştu.

Bırakmam Seni Kampanyası'na katılanların isimlerini stada yazacaklarını da kaydeden Ahmet Nur Cebi, "Beşiktaş zor durumda. Giderler duşurulup, gelirler artırılacak. Camianın desteğine ihtiyacımız var. Denk butceli bir yapı olacak. Bu kampanyaya bağış veren herkesin ismini stattaki duvara yazacağız. Bundan sonra bankalara, UEFA'ya yalvaran, borcsuzluk kağıdı icin futbolcunun kapısına giden bir sistem olmayacak. Gelen paralar tamamen odemelere kullanılacak. Bu odemeleri Beşiktaş'ın geleceğini kurmak icin yapacağız. Bu kulupte bir futbolcunun, yuzde 20 menajerlik ucretiyle oynadığını oğrendik. Şu anda 60 milyon avro butcesi olan takımı 30 milyon avroya cekeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Bağış kampanyasından gelecek olan para geleceğe ait"

Siyah-beyazlı kulubun gayrimenkullerini satma gibi bir duşunceleri olmadığını ve kampanyadan gelecek paranın kulubun geleceği icin kullanılacağını belirten Cebi şunları aktardı:

"Bizim yonetim olarak mal mulk satma yetkimiz yok. Tercihimiz ve planımız da, iş o noktaya gelmeden yeni bir yapılandırmayla borcu 12 yılda odemek. Zamana ve desteğe ihtiyacımız var. Mal mulk satmayı duşunmuyoruz, inşallah da satmayız. Ancak şartlar ne getirir bakmak lazım. Şimdi 200 milyon dolar eden bir yere sahipken, 300 milyon dolar faiz odemek de mantıksız. Genel kurulda bize bunun hesabını sorup 'Neden boyle bir imkan varken satmadınız' derlerse, bunun da cevabını veremeyiz. 1 milyar 600 milyon liralık borc var. Yeniden yapılandırma yaptığımızda bunun yuzde 10'u kadar bile kredi almayacağız. Gecmişi bu parayla cozmek istiyoruz. Bağış kampanyasından gelecek olan para geleceğe ait."

Altyapıya ağırlık vereceklerinden de bahseden Cebi, "Altyapıya onem veriyoruz, kalan 7 macı da bu doğrultuda oynayacağız. Kafamızda bazı oyuncularımız var. Ersin ve Rıdvan macta oynadı. Kalan haftalarda genclere ağırlık vereceğiz, hoca da zaten bunu istiyoruz." dedi.

Formaları ureten Adidas'la sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Cebi, "Adidas'la problemlerimiz var. Onlar bizi biz de onları uzuyoruz. Ticarette boyle şeyler olur. Onumuzdeki sezon onlarla devam edip etmeyeceğimiz ileride belli olacak. Bazı futbolcular da onumuzdeki sezon gidebilir, indirim yapabilir. Tabii ki 'Hayır indirim yapmıyorum' diyen de olacaktır, 'Beni gonderin, başka takımda devam etmek istiyorum' diyen de olacaktır. Bunların hepsini yaşayacağız." şeklinde konuştu.

Umraniye'de altyapı icin kullanılması duşunulen arazinin davasının kazanılmadığını da soyleyen Cebi, "Altyapı tesisiyle ilgili Umraniye'de zor bir durum var. Davayı kazandık demişlerdi ancak goreve gelince Danıştay'da davayı kaybettiğimizi oğrendik. Bu konuyu cozmek icin gerekli her şeyi yapacağız. Sorunu cozdukten sonra da altyapı tesisini kuracağız. Bu da planlarımız arasında." ifadelerini kullandı.

Sportif direktor konusuna da acıklık getiren siyah-beyazlı kulubun başkanı, "Sportif direktor duşunulebilir ancak burada onemli olan Sergen hocanın isteyip istememesi. Eğer isterse, birini goreve getiririz. Ancak istememesi durumunda da kendisini huzursuz etmemek icin sportif direktor almayız. Sorumluluk tamamen Sergen hocada." yorumunu yaptı.

Siyah-beyazlı takımın eski teknik direktoru Abdullah Avcı'dan yardımcı olmasını isteyeceğini soyleyen Cebi, "Abdullah Avcı'yla onumuzdeki gunlerde bir goruşme yapabiliriz. Henuz kampanyanın başındayız. Ama ilerleyen gunlerde kendisinden yardımcı olmasını isteyeceğim ve umarım yardımcı olur." şeklinde konuştu.