Her gün traş olmak zararlı mıdır? Her gün traş olan erkekler ne yapmalı? Uzm. Dr. Şerafettin Saraçoğlu’nda sorduk.


Cildin günlük tıraş ile bakımının yapılmasında sakınca yoktur. Aksine beraberinde yapılacak iyi bir bakım cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Derinin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Önemli olan cilt bakımının doğru yapılmasıdır. Öncelikle cildimizin tipini bilmeliyiz. Cilt tipi olarak üç farklı tür vardır;


• Kuru: Mat görünümlü, ince bir cilttir. Deri daha serttir. Kızarıklık ve tahrişe yatkın bir cilt türüdür. Deri daha kolay kırışmaya meyillidir. Bu deri tipinde olan ciltte ideali krem formunda bir tıraş ürünü kullanılmasını ve cildin tıraş sonrası nemini koruması amacıyla daha nemliyken yağlı bir nemlendirici ürünle nemlendirilmesi uygun olur.

• Yağlı cilt: Gözenekleri geniş, derinin kalın olduğu ve parlak görünüme sahip cilt türüdür. Bu cilt tipinde nemlendirici seçiminde dikkatli olmak gerekir. Mümkün olduğu kadar yağsız, derinin sadece nemini korumasına yeterli hyaluronik asitli jel türü nemlendiriciler tıraş sonrası kullanılabilir.

• Karma cilt: Orta hattı yağlı, yanakların kuru olduğu cilt türüdür. Bu tür vakalarda tıraş sonrası derinin kuru ciltler için uygun olan nemlendiricilerle yağlı deri bölgeleri korunarak nemlendirilmesi uygun olur.